SPOTKANIA SIERPNIOWE

 

 

Spotkanie w Konsulacie Generalnym RP w Irkucku

 

   9 sierpnia prezesi stowarzyszenia „Polonia” Republiki Chakasji spotkali się z kierownictwem Konsulatu Generalnego RP w Irkucku. Podczas trzygodzinnej rozmowy Wiceprezes polonijnej organizacji Sergiusz Leończyk poinformował Konsula Krzysztofa Świderka oraz wicekonsulów Agnieszkę Kocabę i Kamila Leśniaka o przygotowaniach do 20-lecia zespołu polskiej pieśni i tańca „Syberyjski Krakowiak”. Podczas spotkania przedstawiono 2 (74) numer polonijnego pisma „Rodacy” w języku polskim.  I to nie przypadkowo, ponieważ w tym roku ono również obchodzi swoje 20-lecie. W związku z tym na jubileusz będą zaproszeni autorzy oraz czytelnicy „Rodaków”. Jubileusz pisma zaplanowano na 1-3 grudnia br.

   Omawiane były także problemy funkcjonowania Szkoły języka polskiego i kultury w Abakanie. Prezes organizacji i jednocześnie kierowniczka Szkoły Helena Władimirowa oświadczyła, że z powodu rozwiązania umowy dzierżawy z Republikańskim Centrum Edukacji Dodatkowej w Abakanie, bez siedziby i pomieszczeń zostały nie tylko Szkoła języka polskiego i kultury, ale również zespół „Syberyjski Krakowiak”. Władze republikańskie, niestety, nie są skłonne pomóc organizacji w rozwiązywaniu tych problemów.

   Na zakończenie rozmowy Sergiusz Leończyk wręczył Konsulowi Generalnemu Krzysztofowi Świderkowi swoją nową książkę pt. „Polskie osadnictwo wiejskie na Syberii w II połowie XIX i na początku XX wieku”, która ukazała się w Warszawie w bieżącym roku. Uczestnikom spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcie.

 

Red.

 

Prezentacje książek Jurija Percowskiego w Irkucku

 

 

    W dniach 8-10 sierpnia w Irkucku odbyły się prezentacje książek Jurija Percowskiego – członka klubu „Wisła” i stowarzyszenia „Ogniwo”, podróżnika i tłumacza.

   Ostatnie tłumaczenie Percowskiego z języka polskiego na język rosyjski – to książka „Mongolia śladami nomadów”, która ukazała się kilka lat temu. Książka jest zapisem wędrówki węgierskiego lingwisty i historyka, Andrása Róny-Tasa, po Mongolii początku lat 60. ubiegłego wieku.

   Podczas spotkań, autor Jurij Percowski m.in. zwrócił uwagę na dorobek Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego – znanego działacza społecznego, dziennikarza i pisarza z początku XX wieku.

   9 sierpnia podczas prezentacji książek w bibliotece im. A. Potaninej w Irkucku wygłosił referat Wiceprezes „Polonii” Republiki Chakasji dr Sergiusz Leończyk. Referat był poświęcony nowym faktom z życia Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, jego opisom Chakasji, Tuwy i Mongolii. Natomiast prezes „Polonii” Helena Władimirowa wystąpiła z krótkim referatem o Szkole języka polskiego i Centrum polskiej książki, działających w stolicy Chakasji – Abakanie.

 

Red.

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje