Wiadomości z Ufy

 

 

Miesięcznik języka polskiego i kultury w Ufie

 

 

 

 

   6-27 września b.r. w Ufie w Instytucie Filologii i Komunikacji Międzykulturowej Baszkirskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. M. Akmułły przy współpracy z Konsulatem RP odbył się językowo-kulturowy projekt pt. „Miesiecznik języka polskiego i kultury w Ufie”. Przedsięwzięcia kulturalne odbywały się na bazie Centrum Polskiej Kultury i Oświaty Republiki Baszkortostan oraz Polskiej szkoły niedzielnej im A. Pieńkiewicza. Głównym partnerem projektu wystąpiła Szkoła Języka Polskiego i Kultury Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

   W ramach miesięcznika Rafał Gajos i Łukasz Matusiak - nauczyciele Szkoły Języka Polskiego i Kultury Uniwersytetu Śląskiego - przeprowadzili intensywny kurs teoretyczny oraz warsztaty z języka polskiego, wykłady na temat kultury i ludowych tradycji w Polsce dla studentów Baszkirskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. M. Akmułły.

 

 

   Łukasz Matusiak wygłosił trzy wykłady na temat „System edukacyjne w Polsce: tradycja i współczesność. Wybitni polscy nauczyciele” dla studentów Baszkirskiego Uniwersytetu Państwowego.

  W pokoju profesora Baszkirskiego Uniwersytetu L.Wasiljewa (1926-2015) – założyciela polonistyki oraz slawistyki – odbyło się spotkanie w formacie „okrągłego stołu”. Były omawiane kwestie nauczania słowiańskich języków i kultur.

 

 

  W Polskiej szkole niedzielnej im. A. Pieńkiewicza nasi goście przeprowadzili zajęcia interaktywne z języka polskiego dla starszej grupy uczniów oraz warsztaty dla najmłodszych uczniów z wykonania czapek górniczych. Temat warsztatów dla dzieci wybrano nieprzypadkowo. Nasi nauczyciele pochodzą z województwa śląskiego, które jest znane z wydobycia węgla.

 

 

   Miesięcznik języka polskiego i kultury w Ufie zakończył się „Wielkim polskim dyktando”. Dyktando odbywało się w Ufie po raz siódmy i tym razem gromadziło ponad 50 uczestników. Dyktando było poświęcone pamięci Krystyny Bochenek (zginęła 10 kwietnia 2010 w wyniku katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku) i odbywało się pod hasłem: „Była pani dla nas wzorem, jak należy szanować język ojczysty!”.

 

 

   Tradycyjny temat polskiego dyktanda w Ufie - miasta Polski. W poprzednich latach pisano o Warszawie, Krakowie, Gnieźnie, Wrocławiu, Toruniu, Olecko. Tegoroczne dyktando było poświęcone miastu Katowice. Wybór ten nie był przypadkiem. Po pierwsze, Katowice to miasto rodzinne Krystyny Bochenek, po drugie – w Katowicach odbywało się pierwsze ogólnopolskie dyktando w kraju. Autorami tegorocznego dyktanda w Ufie byli nasi goście – profesorowie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Łukasz Matusiak oraz Rafał Gajos.

 

 

  Laureatami dyktanda zostali Wadim Salnikow, student Baszkirskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. M. Akmułły oraz Lija Chisamutdinowa z Polskiej szkoły niedzielnej im. A. Pieńkiewicza. Oprócz dyplomów i pamiątek zwycięzcy polskiego dyktanda otrzymali nagrodę w postaci bezpłatnego karnetu na kurs internetowy z języka autorstwa Łukasza Matusiaka.

 

 

  Dla wszystkich uczestników dyktanda odbył się koncert, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Polskiej szkoły niedzielnej im. A. Pieńkiewicza oraz wykład L. Matusiaka o kulturze i tradycjach w Polsce.

   Oprócz zajęć, wykładów i spotkań nasi goście z zainteresowaniem zapoznali się z przyrodą, kulturą, tradycyjnym i współczesnym życiem Republiki Baszkortostan. Goście odwiedzili „różowe skały” nad rzeką Inzer oraz miejscowość Assy w rejonie biełoreckim, historyczne i kulturowe centrum we wsiach Saitbaba oraz Krasnousolskoje w rejonie gafurijskim. Te miejscowości słynne z kurortu i świętych miejsc, związanych z cudowną ikoną Matki Bożej Tabyńskiej.

 

 

 

 

 

 

 

Rajd Katyński w Ufie

 

 

   W sierpniu w ramach Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Ufę odwiedzili polscy zawodnicy z klubu motocyklowego „Rajd Katyński”. Takie wydarzenie odbywa się corocznie na cześć pamięci ofiar tragedii katyńskiej. Akcję prowadzono od 2000 roku.

 

 

   Dowiedzieliśmy się, że motocykliści jechali na dwóch trasach - 7,5 i 10,5 tysięcy kilometrów. Trasa krótsza przebiegała przez Wilno, Katyń, Smoleńsk, Moskwę, Briańsk, Kijów oraz Lwów, a trasa dłuższa – przez Moskwę, Niżny Nowogród, Kazań, Ufę, Omsk, Krasnojarsk i Irkuck. Rajd zakończył się 10 września, uczestnicy musieli wrócić do Warszawy.

   Wzdłuż tych tras motocykliści odwiedzali ważne dla Polaków i Rosjan pomniki, składali kwiaty i zapalali znicze.

 

 

   W Ufie motocyklistów przywitali członkowie Polskiej Centrum Kultury Republiki Baszkortostan. Zostało zorganizowane uroczyste złożenie wieńca przy pomniku ofiar represji politycznych, który mieści się w centrum Ufy na placu 50. Rocznicy Zwycięstwa. Odbyła się także wspólna modlitwa. Pomnik - to kompozycja rzeźbiarska (matka trzymająca dziecko). Na kamieniu znajdują się napisy w językach rosyjskim i baszkirskim: „Pamięci ofiar represji politycznych”, „Tylko umysł twórczy ocali życie ...”.

 

 

 

  Naszym gościom opowiadaliśmy o działalności Polonii Republiki Baszkortostan oraz o miejscach pamięci, które są związane z życiem Polaków, zarówno zesłanych jak i tych, którzy trafili tu z własnej woli.

 

Marina Sadykowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje