"Ałtajska wiosna w Warszawie" & "Warszawska jesień na Ałtaju"

 

 

"Ałtajska wiosna w Warszawie"

 

    Z inicjatywy Kierownictw Stowarzyszenia Współpracy Polska - Wschód i Stowarzyszenia Współpracy Polska - Rosja z udziałem Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców Języka Rosyjskiego we współpracy z Fundacją Rosyjsko-Polskiego Centrum Dialogu i Porozumienia, Ałtajskim Państwowym Uniwersytetem, Stowarzyszeniem Polonia "Dom Polski" w Barnaule i RONiK przeprowadzony został finał Konkursu "Wiedza o Rosji", który odbył się 19 maja w "Domu Przyjaźni".

   Do egzaminu przystąpiło 74 studentów z 17 polskich państwowych wyższych uczelni. Najliczniej reprezentowane były Uniwersytety z Warszawy, Gdańska, Rzeszowa, Krakowa- Jagielloński i Pedagogiczny, Białegostoku, Zielonej Góry, Poznania, Torunia, Siedlec i Akademia im. J. Długosza z Częstochowy.

   Zdający egzamin mieli za zadanie udzielić odpowiedzi na 60 pytań w czasie 80 minut. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymywali 1 punkt. Pytania dotyczyły zagadnień ogólnych, w tym ustrojowych, geografii i środowiska, kultury i nauki. Test egzaminacyjny uznano za trudny. Opracował go zespół składający się z wybitnych znawców Rosji. Prace egzaminacyjne oceniało 15 osobowe Jury pod kierownictwem prof. dr hab. Artura Kijasa z Poznania. Mimo dość krótkiego okresu na przygotowanie się do egzaminu /około 1,5 miesiąca/, zdający wykazali się dużą wiedzą i znajomością Rosji.

   I tak 22% zdających uzyskało powyżej 50 punktów, 56% uzyskało od 40 do 49 punktów i 22% powyżej 32 punktów. Jury zakwalifikowało 10 osobową grupę studentów na bezpłatny wyjazd do Moskwy i Ałtajskiego Kraju we wrześniu 2017r., na okres 10 dni. Jest to forma nagrody dla zwycięzców Konkursu. Są to studenci Uniwersytetu Warszawskiego /najliczniejsza grupa/, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Białostockiego i Szkoły Głównej Handlowej z Warszawy. Oni uczestniczyli w realizacji projektu "Warszawska jesień w Ałtaju".

 

Zwycięzcy konkursu "Wiedza o Rosji" w Ałtajskim Kraju

 

 

   10 osobowa grupa zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu "Wiedza o Rosji" /19 maja br./, zgodnie z przyjętym Regulaminem, przebywała w dniach 23 - 30 września 2017 r. /bezpłatnie/ w Federacji Rosyjskiej. Studentom reprezentującym Uniwersytety w Warszawie, Jagielloński w Krakowie, we Wrocławiu, Białymstoku i Szkołę Główną Handlową w Warszawie, towarzyszyli: dr Patrycja Spytek z Wydziału Lingwistyki Stosowanej UW i Leszek Solarek - Prezes Oddziału SWP-W w Wałbrzychu, działacz SWP-R.

   Delegacja zrealizowała ciekawy, bardzo ambitny i bogaty program. Zwiedziła Moskwę i przez 5 dni przebywała w Ałtajskim Kraju, spotykając się z kierownictwami, wykładowcami i studentami Ałtajskiego Państwowego Uniwersytetu w Barnaule, Ałtajskiego Państwowego Instytutu Kultury i Ałtajskiej Akademii Gościnności oraz licznymi Organizacjami Polonijnymi. Nasza Delegacja była serdecznie i życzliwie przyjmowana. Wróciła ze wspaniałymi wspomnieniami i przeżyciami.

  Ogromny wysiłek w przygotowanie wizyty włożyli nasi partnerzy z Organizacji Polonijnych z Barnaulu i Bijska i przede wszystkim Fundacja "Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia", która w całości sfinansowała Projekt "Ałtajska wiosna w Warszawie & Warszawska jesień w Ałtaju". Wielką pracę wykonała Pani Wanda Jarmolińska - znana działaczka polonijna w Ałtaju i Rosji. Swoje oceny i wrażenia z pobytu w Rosji nadesłało wielu uczestników a dwa najbardziej charakterystyczne publikujemy poniżej.

 

    Dorota Walczak

   To wspaniałe, że otrzymaliśmy możliwość wyjazdu do tak pięknego i mało znanego w Polsce regionu Rosji, miejsca, w którym nie był nikt z naszych znajomych. Przekonaliśmy się, że wszyscy ludzie, Rosjanie, z którymi się tam spotykaliśmy, byli do nas bardzo pozytywnie i życzliwie nastawieni, a w pensjonacie Usad'ba Krugłowych w miejscowości Czeposz pod Gornoałtajskiem, w której zatrzymaliśmy się na trzy noce, traktowano nas niemal jak członków rodziny. Jestem też niesłychanie wdzięczna p. Patrycji Spytek i p. Dmitrijowi Gorodowowi, którzy okazali się wspaniałymi organizatorami i niesłychanie życzliwymi i przyjaznymi ludźmi. Bardzo dobrym pomysłem było to, że do Górnego Ałtaju pojechały z nami trzy studentki z Barnaułu, z którymi zaprzyjaźniliśmy się podczas podróży. Będziemy na pewno podtrzymywać z nimi kontakty.

  Niestety mieliśmy zbyt mało czasu na samodzielne zwiedzanie pięknych okolic i kontakty z nowymi rosyjskimi znajomymi. Szkoda też, że nasze wizyty w barnaulskich uniwersytetach były tak krótkie, bo bardzo dobrze nam się rozmawiało z lokalnymi studentami.

  Byłoby wspaniale, gdyby w przyszłości udało się zrealizować projekt, dzięki któremu tamtejsza młodzież mogłaby odwiedzić Polskę.

 

   Daniel Zapilaj

 Wyjazd uważam za bardzo udany. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim zaangażowanie p. Patrycji w przygotowanie od strony formalnej i praktycznej. Bardzo się cieszę, że był również z nami Dima. Dzięki niemu (poza tym, że mieliśmy okazję poznać kolejnego wspaniałego przedstawiciela narodu rosyjskiego) będziemy mieli bogatą fotorelację z naszych podróży. Pomimo tego, że nasz pobyt w Moskwie był krótszy niż zakładaliśmy, również to uznaję za sukces – zobaczyć tak wiele w tak krótkim czasie! Nasz kierowca i pani przewodnik spisali się na medal!

  W przyszłości warto poświęcić więcej czasu na spotkania z Polonią i nie tylko – kontakt z ludźmi, Polakami i Rosjanami dał mi (i myślę, że reszcie uczestników również) bardzo wiele. Warto też postawić na spotkania nieformalne – wydaje mi się, że te formalne niepotrzebnie tworzą dystans między stronami i sprawiają, że skrócenie go jest nieco trudniejsze. Ponadto, jestem zdania, że warto by również zebrać opinie Polonii u której gościliśmy. Jak ich oczekiwania miały się do tego, co zobaczyli, usłyszeli i czego doświadczyli w związku z naszym przyjazdem.

  Mam nadzieję, że kolejne projekty będą jeszcze ciekawsze i że skorzystają na tym zarówno goście z Polski jak i Polonia na Syberii.

 

 

Opracował: Jerzy Smoliński

Stowarzyszenie współpracy Polska-Rosja

GALERIA ZDJĘĆ Z POBYTU NA AŁTAJU

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje