"Polonia" na Dniu Jedności Narodowej w Chakasji

 

 

   4  listopada w Chakasji odbyły się obchody jednego z głównych świąt państwowych w Rosji – Dzień jedności narodowej. Dla gości i mieszkańców republiki organizacje społeczne różnych narodowości przygotowały bogaty program widowiskowo-rozrywkowy oraz widowiskowe zawody sportowe.

   Zakrojone na szeroką skalę świąteczne zabawy odbyły się na hipodromie w Аbakanie: wystawa i koncert. Podczas uroczystości goście mogli spróbować ludowych potraw, za darmo pojeździć na kucykach i koniach, spróbować swoich sił w "Bohaterskich grach" i odwiedzić pawilon "Zdrowie obywateli".

    Wielki świąteczny koncert "Moja Rosja, moja ojczyzna" stał wprowadzeniem dla widzów różnych z różnorodności diaspor na terytorium republiki. Wzięły w nim udział amatorskie i profesjonalne wykonawcy i zespoły twórcze Chakasji. Otworzył koncert taniec "Przyjaźń narodów" w wykonaniu przedstawicieli diaspory w narodowych strojach. Tradycyjnie w tym wydarzeniu wzięła udział Kulturalno-Narodowa organizacja społeczna "Polonia" Republiki Chakasja. W kolorowych krakowskich strojach przedstawiciele zespołu "Krakowiak" wzięli udział w tańcu "Przyjaźń narodów". Działacze Polonii zorganizowali wystawę pamiątek i rękodzieła polskiego w twórczości ludowej. Swietłana Kuźmina, kierownik Centrum polskiej książki witała gości i obdarowywała kwartalnikiem "Rodacy". Zaprezentowano również polskie rzemiosło i lalki w strojach ludowych. Oprócz tego rozdawano ulotki z zaproszeniem dla dzieci i młodzieży do Centrum rozwoju twórczości dzieci "Słowiańskie miasteczko".

   Pomimo zimnej pogody Syberii w listopadzie, ludzie, mieszkający w sąsiedztwie w samej republice, są bardzo przyjaźni, wrażliwi i gościnni. Każdy jest gotów poczęstować gorącą herbatą i narodową potrawą wszystkich gości na tym spotkaniu. W naszym małym miasteczku Аbakanie wielu są różnych działaczy społecznych innych narodowości. Wszyscy serdeczni, cieszą się ze spotkania, życzą sobie pokoju i dobrobytu. Chcę, aby takie uroczystości jednoczyły ludzi, tworząc grunt dla dobra i pomyślności na każdej ziemi, gdzie by nie mieszkali!

 

Swietłana Goriewa,

członkini Zarządu KNOO «Polonia” w Chakasji

GALERIA

 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje