GWIAZDKA W ABAKANIE

 

 

  23 grudnia w Abakanie odbyło się świąteczne spotkanie przy choince w Szkole języka i kultury polskiej w Abakanie.

  Zostało ono przygotowano dla 15. osobowej grupy dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Grupa ta dopiero od września uczęszcza w zajęciach Szkoły polskiej. Dzieci zaprezentowały swoje językowe umiejętności w świątecznym spektaklu „My jesteśmy krasnoludki” oraz we wspólnym śpiewaniu kolęd. Po czym zawołały świętego Mikołaja, który wysłuchał od każdego uczestnika wiersze przygotowane specjalne na tę uroczystość w języku polskim. Święty Mikołaj wręczył dzieciom słodkie prezenty, również zostały wręczone prezenty dla kółka plastycznego przy Szkole. Dzieci przygotowały ozdoby – papierowe choinki oraz świąteczne kartki i one zostały zaprezentowane na choince.

 

 

  Pomocy w zakupie prezentów dokonał Związek Sybiraków Oddział w Bielsku-Białej. Szczególnie podziękowania składamy na ręce Prezesa Zarządu Eugeniusza Osiki oraz dr Józefa Pysza.

 Po zakończeniu spotkania dla dzieci odbyło się zebranie członków Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej „Polonia” w Republice Chakasji. Wśród podstawowych zadań zebrania były: podsumowanie roku oraz osobowe zmiany w Zarządzie.

24 grudnia późnym wieczorem w kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego w Abakanie odbyła się uroczysta msza – pasterka.

 

 

   26 grudnia w Republikańskim Centrum Ludowej Twórczości im. S. P. Kadyszewa odbyła się tzw. „Wielonarodowościowa choinka”. Jest to już tradycyjne spotkanie przedstawicieli kilkunastu diaspor narodowościowych Chakasji z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Każda diaspora zazwyczaj przygotowuje swój numer koncertowy.

 

 

   Ze strony „Polonii” w tym roku była  to piosenka z repertuaru Maryli Rodowicz „Kolorowe Jarmarki” w wykonaniu Heleny Władimirowej. Wszyscy obecni na tej imprezie otrzymali ostatni jubileuszowy numer pisma „Rodacy”.

 

 

 

Red.

Zdjęcia Swietłany Goriewej

i Artioma Czernyszewa.

 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje