Rosyjska Polonia na XIII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych 2018

 

 

    Zakończyły się XIII Zimowe Igrzyska Polonijne, które zgromadziły zawodników z całego świata. W zawodach rywalizowało 650 sportowców z 22 krajów, w dyscyplinach: narciarstwo alpejskie, biegowe, snowboard, short track, łyżwiarski wielobój i hokej. Najwięcej medali zdobyła reprezentacja Czech, która zwyciężyła w klasyfikacji, gromadząc 21 złotych, 11 srebrnych i 17 brązowych medali. Na 2. miejscu plasowała się Litwa (14-18-12), na trzecim zaś Białoruś (12-11-15). 

 

  Rosja znalazła się na 4. miejscu mając 7 złotych medali, 11 srebrnych i 1 brązową medal. 

 

 

     Jak na żadnych innych zawodach najbardziej liczyła sie idea uczestnictwa - bez względu na wiek, płeć czy kondycję, bo nie wynik sie liczył, ale satysfakcja przekroczenia mety. 

 

   
    Nie tylko rywalizacja sportowa była istotna. Ważne, a może nawet najważniejsze były rozmowy, spotkania przyjaciół, plany przyszłych wspólnych działań umacniających jedność Polonii i Polaków żyjących poza granicami Ojczyzny z Macierzą.

 

 

    Zaowocują poczuciem dumy z naszej wspólnej tradycji i kultury, bez względu na to gdzie w świat zawiodły nas losy niełatwej polskiej historii. Ten aspekt Igrzysk trudno ująć w jakimkolwiek ranking. Nie ma zresztą takiej potrzeby, bo - jak ktoś słusznie zauważył - na naszych Igrzyskach zawsze wygrywali Polacy!

 

GALERIA

 

Foto - Natalia Kopecka,

prezes Polonii Karelii 

 

 

PEŁNĄ RELACJĘ Z XIII ŚWIATOWYCH ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH MOŻNA OBEJRZEĆ NA STRONIE  

http://www.igrzyskazimowe.wspolnotapolska.org.pl/

  

 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje