REPATRIACJA POLAKÓW Z SYBERII W STULECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

 

 

Na foto: Marek Zieliński, były Konsul Generalny RP w Irkucku, a obecnie pracownik Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Fot. - RODM Warszawa.

 

 

        W dniu 22 marca, w Domu Polonii w Warszawie, odbyła się debata "Repatriacja Polaków z Syberii w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Debatę rozpoczęła prezentacja koordynatora RODM Romana Wróbla o liczebności i rozmieszczeniu Polonii i Polaków na terenach byłego ZSRS.

 

       Na debatę składało się pięć referatów. Pierwszy, poprowadzony przez dra Sergiusza Leończyka z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, dotyczył Osadnictwa Polaków na Syberii w XIX i na początku XX wieku. Następnie prof. Zbigniew J. Wójcik, przewodniczący Zespołu Historii Kartografii oraz Komisji Badań nad Historią Syberii Komitetu Historii Nauki i Techniki Polskiej Akademii Nauk, opowiedział o wkładzie Polaków w rozwój Syberii.

      Kolejne wystąpienie "Repatriacja Polaków Z Syberii po odzyskaniu przez Polskę niepodległości" miał dr Artiom Czernyszew, redaktor naczelny portalu "Rodacy na Syberii", po czym głos zabrał Marek Zieliński, były Konsul Generalny RP w Irkucku, a obecnie pracownik Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Pan Marek Zieliński przedstawił założenia polityki państwa polskiego wobec Polaków na Syberii. Ostatnie wystąpienie "Repatriacja Polaków z Syberii w świetle nowelizacji ustawy o repatriacji - szanse i oczekiwania" należało do dra Roberta Wyszyńskiego, członka Rada do Spraw Repatriacji przy Pełnomocniku Rządu do Spraw Repatriacji. Gościnnie wystąpił również dr Jan Wiśniewski, koordynator RODM – Toruń.

      Zwieńczeniem debaty była dyskusja z udziałem panelistów oraz uczestników: "Czy w ciągu 10 lat możliwe będzie dokończenie repatriacji Polaków z azjatyckiej części byłego ZSRR?". Dyskusję poprowadził koordynator RODM Roman Wróbel. W wyniku dyskusji sformułowano wniosek, jakim jest konieczność rozszerzenia zakresu repatriacji o potomków tych osób, którzy dobrowolnie wyjechały na Syberię, a które wyrażają chęć powrotu do kraju ojczyzny przodków.

 

Żródło: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie

 

 

KONFERENCJA RE-PATRIA

 

 

     17 kwietnia Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" zorganizowało Konferencję Re-Patria podsumowującą dotychczasowe działania prowadzone przez władze państwowe w zakresie procedury repatriacyjnej oraz wypracowującą rekomendacje mające na celu usprawnienie i przyspieszenie dalszego procesu.

    Podczas wydarzenia zaprezentowano wyniki badań na temat postrzegania zjawiska repatriacji w Polsce.

        W latach 1997-2017 do Polski przybyło niewiele ponad 8 tys. Polaków mieszkających we wschodniej części Rosji oraz w krajach byłego ZSRR. Dopiero nowelizacja ustawy o repatriacji z maja 2017 roku sprawiła, że rozpoczął się realny proces repatriacji, który naprawia błędy i zaniechania w tym temacie. Dzieje się tak dlatego, że repatrianci otrzymują poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa w kraju przodków, począwszy od dachu nad głową, skończywszy na kursach językowych i zawodowych.

      Założenia rządu zakładają zakończenie procesu repatriacji w ciągu najbliższych 10 lat i obejmą około 10 tys. osób. Dla porównania, kontyngent Niemiec zakładał powrót około 200 tys. osób rocznie (stopniowo zredukowany do 100 tys. aż do prawie całkowitego zamknięcia procesu repatriacji), kontyngent prowadzonej obecnie repatriacji do Rosji zakłada 100-300 tys. osób rocznie, kontyngent powracających do Kazachstanu to 50-100 tys. osób rocznie (łącznie repatriowano około miliona Kazachów).

 

   KONFERENCJA REALIZOWANA JEST W RAMACH PROJEKTU WIELKI POWRÓT ZAINICJOWANEGO PRZEZ KANCELARIE PREZESA RADY MINISTRÓW REALIZOWANEGO PRZEZ STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" WE WSPÓŁPRACY Z PROGRAMEM PIERWSZYM POLSKIEGO RADIA.

 

Żródło: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje