Letni wyjazd zespołu „Syberyjski Krakowiak” do Polski

 

Zespół Syberyjski Krakowiak. Fot. Artiom Czernyszew

 

 

    W dniach 7-11 lipca 2018 r. Zespół brał udział w II Międzynarodowym Festiwalu Konkursie „Mewa” w nadmorskiej miejscowości Rowy koło Słupska. Organizator Festiwalu: Fundacja „Diamentowy Głos”. Współorganizator Centrum Kultury Gminy Ustka.

 

Cele Festiwalu:

- integracja międzynarodowych środowisk kulturalnych;

- ożywianie aktywności wokalnej i tanecznej;

- inspirowanie do rozwijania własnej twórczości oraz lansowania nowych Talentów;

- odkrywanie nowych osobowości wokalnych, tanecznych i scenicznych;

- rozwijanie zdolności wokalnych i tanecznych oraz kultury scenicznej;

- promocja twórczości instruktorów;

- umożliwienie publicznej prezentacji umiejętności wokalnych, tanecznych, recytatorskich;

- wyróżnienie najciekawszych występów i promocja laureatów.

 

   Zespół „Syberyjski Krakowiak” brał udział jako gość specjalny Festiwalu z programem polskich, rosyjskich i chakaskich pieśni i tańców. W pierwszym dniu Festiwalu, 8 lipca Zespół wystąpił ze swoim koncertem na otwartej scenie przy Domu Kultury w Rowach i zaprezentował polski folklor – grupa wokalna w strojach krakowskich, grupa taneczna w strojach łowickich. W repertuarze: piosenki ludowe, współczesne, biesiadne, tańce – krakowiak, kujawiak z oberkiem i mazur. Repertuar rosyjskojęzyczny – pieśni syberyjskie, kozackie. Wszystkie piosenki były wykonywane na żywo z akompaniamentem akordeonu. Tańce z podkładem muzycznym. Na zakończenie została wykonana suita z tańców i pieśni Chakasów z tańcem szamana.

   W drugi dzień II Festiwalu-Konkursu "Mewa", 9 lipca, odbył się Koncert poświęcony Twórczości Anny German. W Koncercie wystąpiły Grand Prix dwóch edycji Wokalnego Konkursu WIKTORIA Klaudia Kulik, Małgorzata Kalińska, Prezes Fundacji Diamentowy Głos Ludmiła Piechowska. Zespół „syberyjski Krakowiak” reprezentowała Natalia Pawlenko (wokal) i Władysław Głuszkow (akordeon) z piosenką Anny German „Rieczeńka”.

   W trzecim dniu, 10 lipca przed Koncertem galowym odbył się oddzielny 45 minutowy koncert Zespołu „Syberyjski Krakowiak”. Natomiast w koncercie galowym została przedstawiona wiązanka pieśni polskich oraz wykonana suita z tańców i pieśni Chakasów z tańcem szamana. Na ręce kierowniczki Zespołu Heleny Władimirowej zostały wręczone dyplomy konkursu i podziękowanie. Zdjęcia z występów na stronie: http://www.rodacynasyberii.pl/galerie/1/198 Występy Zespołu zostały opublikowane na kanale Yotube Rodacy na Syberii: https://www.youtube.com/channel/UC0SPeWNEsavzA1d-EdKYS7g  11 lipca zespół Syberyjski Krakowiak opuścił Rowy.

 

  • Dzięki Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" uczestnikom Zespołu udało się opłacić koszty zakwaterowania i wyżywienia podczas trasy koncertowej oraz częściowy zwrot kosztów podróży .
  • "Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą".

    Drugi skład zespołu w dniach 26-29 lipca wziął udział w spotkaniach artystycznych „Syberyjskie drogi do niepodległości”, organizowanych przez Związek Sybiraków II RP we Wrocławiu. Spotkania odbyły się w czytelni kombatanta przy ulicy Bolesława Chrobrego 11/2A we Wrocławiu.

Program spotkań

  1. „Syberyjskie drogi do niepodległości” – wykład dr hab. Sergiusza Leończyka.
  2. Występ duetu wokalnego Władimirowych.
  3. Wspomnienia z Domu dziecka w Małej Minusie – prelekcja Bolesława Włodarczyka Wiceprezesa Związku Sybiraków III RP.
  4. Taniec szamana – Artem Chernyshev.

 

Projekt jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

Red.

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje