Szkolenie biblioteczne w Poznaniu

 

 

 

    W dniach 15-21 lipca w Poznaniu odbyły się szkolenia biblioteczne dla nauczycieli z Białorusi, Czech, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Główne organizatorzy szkoleń: Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oprócz tego były prowadzone spotkania i prezentacje w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu oraz w Bibliotece Kórnickiej PAN w Kórniku.

   Polonijne bibliotekarze przyjechali do Poznania, żeby zobaczyć jak pracują największe biblioteki w mieście i poznać ich księgozbiory. Rosję prezentował dr hab. Sergiusz Leończyk, założyciel w Abakanie jedynego oficjalnego Centrum Książki Polskiej w Rosji. Początkowo na szkolenia musiała przyjechać kierowniczka Centrum Swietłana Kuźmina, jednak Ministerstwo Kultury Chakasji do którego podlega Centrum w składzie Biblioteki Narodowej Republiki Chakasji nie zgodziło się na delegację bibliotekarki na szkolenie do Polski.

 

     Program szkoleń był bardzo ciekawy i pożyteczny dla bibliotekarzy polonijnych. Uczestnicy spotkania szczególne podziękowania składają na ręce koordynatora merytorycznego szkoleń Marleny Solak. Pani Marlena była konsulem ds. Polonii w Konsulacie RP w Kiszyniowie, dobrze zna problemy Polonii na Wschodzie i dzięki temu stała naprawdę duszą niewielkiego grona bibliotekarzy podczas tygodniowego szkolenia w Poznaniu.

 


 

     Oprócz tego uczestnicy szkoleń ocenili pracę kustoszy Biblioteki UAM Aleksandry Mikołajskiej, Jolanty Noskowiak, Bożeny Świstek-Oborskiej i Haliny Wieland. Ciekawe prezentacji z dziejów i współczesnych osiągnięć Biblioteki Raczyńskich zaprezentowały kustosz i kierownik Oddziału Rękopisów Magdalena Bugajewska i rzecznik prasowy BR Katarzyna Wojtaszak. Jak powiedział Dyrektor Biura Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Łukaszewski: „Bibliotekarze nauczyli się jak digitalizować materiały archiwalne, jak katalogować, jak przechowywać książki”.
Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.


Red.

 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje