Festiwal "Jedność w imieniu pokoju. "RODZINIE" – 20 lat"

 

                                        

                                                                                     

      W Omsku od 5 do 10 listopada 2018 roku odbywały się Dni kultury polskiej. Imprezy były poświęcone setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-leciu „Rodziny” - "Festiwal Jedność w imieniu pokoju. "RODZINIE" – 20 lat". 

 

  W ramach tej imprezy (05.11.2018.) odbył się koncert wyjazdowy dziecięcego wokalno-instrumentalnego zespołu "Skowroneczki" w Tauryczeskim Domu – internacie. Do osiedla Tauryczeskie wyjechało 18 osób, wśród nich 12 uczestników dziecięcego wokalno-instrumentalnego zespołu "Skowroneczki". W wykonaniu piosenkarki Uljany Labzowej zabrzmiały polskie melodie ludowe, humorystyczne pieśni polskie i piosenki z repertuaru Anny German.

   Druga część kulturalno-edukacyjnej akcji poświęconej Dniom kultury polskiej w Omsku, odbyła się 10 listopada 2018 roku w pomieszczeniu  Domu Kina  pod tytułem "Festiwal "Jedność w imię pokoju.  Nam – 20 lat". Tu odbył się kolorowy festiwal muzyczny z programem koncertowym dziecięcego wokalno-instrumentalnego zespołu "Skowroneczki" i zaproszonych ośrodków kultury  m. Omsk.

Cele i zadania festiwalu:

• promowanie przyjaźni między narodami;

• wspieranie ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego;

• wspieranie edukacji dzieci i młodzieży w duchu poszanowania tradycji narodowych i kultur.

   Przed koncertem w holu Omskiego Domu Kina odbyły się towarzyszące wystawy rysunków i zdjęć. Goście festiwalu mogli zapoznać się z wystawą rysunków dziecięcych. Ponadto, dla gości festiwalu, Oksana Ruzimowa zorganizowała warsztaty rzemiosła stosowanego pod tytułem "Papierowa koronka".

     W koncercie wzięło udział kilka zespołów ludowych:

 - Chór ludowy pieśni ukraińskego Syberyjskiego centrum kultury ukraińskiej "Сіryi klin" (kierownik artystyczny   Olga Glotowa) wykonał 2 ludowe piosenki ukraińskie " Czereszenkia " i "Marusia";

 - ОРОО "Dram Centrum kultury "Luis" (kierownik artystyczny R.Аkopjan) wykonał "Pieśń Wieczorną w języku polskim.

 - wokalno-instrumentalny zespół polonijny "Skowroneczki"(kierownik artystyczny Olga Pierminowa)

   Uroczyste spotkanie zakończyło się wyróżnieniem weteranów i aktywnych członków stowarzyszenia "RODZINA" oraz wręczono podziękowania i prezenty.   

   Głównym celem projektu jest rozwój twórczej aktywności dzieci i młodzieży, promocja i identyfikacja twórczo uzdolnionych młodych wykonawców, zapoznanie się z polską kulturą muzyczną młodego pokolenia, zespołów twórczych i mieszkańców Omska, zainteresowanych kulturą polską.

 

Prezes Stowarzyszenia   "RODZINA"
Walentina Szmakowa

 

 

Twórczy dialog dwóch kultur słowiańskich

IV Międzynarodowy konkurs polskiej muzyki w Omsku.

IV Międzynarodowy Konkurs im. Jadwigi Szczepanowskiej.

 

 

             

     W Omsku w grudniu miało miejsce wydarzenie, zorganizowane w ramach projektu:  "Twórczy dialog dwóch kultur słowiańskich". Konkurs muzyczny miał miejsce w ramach Dni kultury polskiej w Omsku.

    Stowarzyszenie "Rodzina" przy wsparciu Wydziału Kultury Administracji m. Omsk i Międzynarodowego funduszu Władimira Spiwakowa (Moskwa) zorganizowało IV Międzynarodowy Konkurs im. Jadwigi Szczepanowskiej, który odbywał się od 5 do 9 grudnia 2018 r. W tych dniach odbyły się konkursowe przesłuchania uczestników konkursu muzycznego.            

         IV Międzynarodowego konkurs im. Jadwigi Szczepanowskiej powstał z serii regionalnych konkursów muzycznych organizowanych w 2013, 2014 również w 2015 roku I konkursu Międzynarodowego i odbywał się na bazie  dziecięcych szkół muzycznych nr 1 i nr 4. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykonanie utworów kompozytorów polskich lub polskiego pochodzenia oraz kompozytorów rosyjskich z XIX  do  XXI wieku.

 

 

    W konkursie wystąpili uczniowie młodszych, gimnazjum i grup wiekowych 15 szkół muzycznych, ponadto uczniowie szkoły muzycznej im. W. Shabalina a także nauczyciele szkół muzycznych i szkół zawodowych. W konkursie tym wzięło udział 240 uczestników indywidualnych i zespołów muzycznych. Wśród nich nie tylko muzycy i wokaliści z Omska i obwodu, ale nauczyciele i uczniowie z Moskwy, Sankt Petersburga, Ufy, Jekaterynburga Nowosybirska, nauczyciele z Północno-Kazachstańskiego uniwersytetu, uczniowie szkół muzycznych  m. Pietropawłowska (Kazachstan). W ich wystąpieniach zabrzmiały melodie polskich pieśni ludowych, dzieł Moniuszki, Chopina, Szymanowskiego i wielu, wielu innych polskich kompozytorów.

       Konkurs odbył się w nominacjach: "Fortepian", "Wokalnie sztuka", "Skrzypce", "Ludowe instrumenty" (solo, duety, zespoły). Kompetentne jury, przewodniczącym którego był Alexsandr Povoluzki  skrzypek, kompozytor, artysta Izraelskiej orkiestry symfonicznej, kierownik zespołu "Wirtuozi Izraela" i członków jury,  składające się z dyrektorów i nauczycieli szkół artystycznych. W składzie jury konkursu obecny był polski pianista, profesor Gdańskiej akademii muzycznej, wokalista Polskiej filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku Bogdana Kulakowskiego i profesora Nowosybirskiego państwowego Konserwatorium muzycznego (akademii) im. M. Glinki Heleny Jankowskej. Bezstronne jury oceniało zwycięzców w każdej z kategorii według grup wiekowych.

      W szkole muzycznej nr 1 Alexsandr Povoluzki  i Bogdan Kulakowski  przeprowadzili master classy  ze skrzypiec i fortepianu. Te pokazowe lekcje zgromadziły pełną salę fanów ich talentu.

    Koncert galowy laureatów konkursu odbył się 6 listopada w sali Dziecięcej szkoły sztuk pięknych № 4, w którym uczestniczyli członkowie ОРОО PSKO  "RODZINA” wszyscy zawodnicy i uczestnicy, ich rodzice, a także nauczyciele i przedstawiciele kultury miasta Omsk.  Tutaj odbyła się ceremonia wręczenia nagród dla laureatów i uczestników konkursu imiennymi dyplomami, nagrodami i prezentami. Teksty dyplomów zostały napisane w języku polskim.

 

 

     Konkurs pokazał, że wysoki poziom kultury umiejętności jego uczestników, młodych muzyków i ich nauczycieli zachęcał do podwyższenia poziomu wykonania, a także rozszerzył zainteresowania muzyków do dzieł polskich kompozytorów. Twórczy dialog dwóch kultur słowiańskich  - rosyjskiej i polskiej muzyki  potrzebuje dalszej kontynuacji.

 

              Prezes Stowarzyszenia  "Rodzina" 

Walentina Szmakowa

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje