Azowski "Związek Polaków Donu" zdobył 5 medali w Gdyni

 

 

     Członkowie młodej organizacji polonijnej z miasta Azowu obwodu Rostowskiego – "Związek Polaków Donu" - z powodzeniem wystąpili w XIX światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych. Oni przynieśli do skarbonki Rosji 1 złoty, 2 srebrne i 2 brązowe medale. Święto sportu odbyło się 27.07-03.08.2019 w Gdyni.

 

Joanna Dudnik rywalizuje pod numerem 711

 

   Azowski "Związek Polaków Donu" powstał dopiero wiosną  tego roku i ma w swoim składzie nieco ponad 10 członków. Ale jak to mówią, liczy się nie ilość, a jakość. W ciągu zaledwie kilku miesięcy organizacja zdążyła wziąć udział w wielu imprezach, w tym międzynarodowej. W lipcu i sierpniu przedstawiciele organizacji, jedna sportowa rodzina – Witalij, Tatiana i Joanna Dudnikowie - wzięli udział w XIX Międzynarodowych Letnich Igrzyskach Polonijnych.

   Taka impreza odbywa się raz na 2 lata, jej organizator - Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". XIX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne objęte zostały Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W tym roku do Polski przyjechałi ponad 1200 zawodników polskiego pochodzenia z 27 krajów świata, którzy rywalizowali w 22 dyscyplinach sportowych. 

    Do reprezentacji Rosji weszło około 30 osób, mniej niż wcześniej. Ale jej wyniki były lepsze, niż w 2017 roku w Toruniu. Rosja podniosła się z 16. na 12-tą pozycję w rankingu wyników. Na koncie kraju: 7 złotych medali, 7 srebrnych, 5 brązowych. Z nich 1 "złoto", 2 "srebra" i 2 "brązu" zdobyli uczestnicy z azowskiej organizacji. Ponadto główną nagrodę – "złoto" - na podstawie których są wyliczone wyniki występów krajów, do skarbonki Rosji przyniosła najmłodsza azowska uczestniczka 14-letnia Joanna Dudnik. Potrafiła wyprzedzić dziewczyn z całego świata w nordic walking. Ceremonia dekoracji zwycięzców była bardzo uroczysta, bo jako partner strategiczny wystąpiła Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni. Dekoracja odbywała się na legendarnym okręcie-muzeum „Błyskawica”, który uczestniczył w II Wojnie światową. Każdego dnia pod burzliwe owacje i oklaski Polaków z różnych krajów organizatorzy dekorowali kolejnych zdobywców sportowych szczytów.

 

Sportowa rodzina na tle Błyskawicy

 

    Azowscy Polacy rywalizowali w kilku dyscyplinach: szachy, strzelectwo (karabin i pistolet), ergometrach (wioślarstwo na urządzeniu do treningu), nordic walking, bieg. Hazardowa walka o medale toczyła się w różnych grupach wiekowych wśród mężczyzn, kobiet i dzieci. Więc wszystcy, od dziecka do staruszka, się czuli jako prawdziwi sportowcy, dążący do zwycięstwa. 

     Jak zawsze święto sportu było bogate w różne wydarzenia kulturalne. Między innymi podczas wieczoru integracyjnego drużyny prezentowali swoje narodowe potrawy, aby poczęstować organizatorów i wszystkich sportowców. Gościnność Rosji reprezentował Vitalij Dudnik wraz z innymi uczestnikami. Najbardziej gościom się podobało wino z Donu (dla nich to było odkrycie, że w Rosji go produkują) i suszone kalmary z Dalekiego Wschodu (takich przysmaków brakuje polskim supermarketom). 

 

Witalij Dudnik gości spotowców

 

 

     Prawie jedną trzecią Rosjan stanowiły byli i aktualni członkowie Związku Polskich organizacji "Jedność". Ta grupa została utworzona z inicjatywy Tatiany Dudnik, która wzięła na siebie pracę z rejestracji i organizacji ich pobytu na imprezie. Niestety, z różnych powodów, wielu sportowcom nie udało się pojechać. Między innymi początkowo zgłoszonym uczestnikom z Nowosybirsku. Natomiast wszyscy przybyli do Polski zawodnicy pozostali szczęśliwi nie tylko, dzięki wynikom występów, ale i atmosferze pięknego polskiego święta. Każdego dnia, po ceremonii dekoracji, uczestnicy z różnych krajów zapoznawali się i rozmawiali ze sobą, słuchali piosenki i tańczyli. W czasie wolnym od sportu wielu sportowcom udało się zobaczyć zabytki Gdyni, sąsiednich Sopota i Gdańska, a niektórym - nawet zajrzeć do średniowiecznego Malborka.

 

 

Tatiana Dudnik

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje