Święto kina polskiego w Moskwie

 

 

 

    Właśnie zakończył się 13. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie. W związku z obecną sytuacją tegoroczna edycja była wydarzeniem wyjątkowym. Mimo ograniczeń spowodowanych pandemią i zamkniętych granic, pokazy udało się zorganizować w trybie stacjonarnym. Główna moskiewska edycja festiwalu odbyła się w dniach 27 sierpnia – 3 września w kinach „Pięć gwiazd na Pawieleckiej” i w Sali Kinowej Budynku Inżynierii Galerii Trietiakowskiej. Jak i co roku, Kongres Polaków w Rosji objął patronatem Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie.

 

W Konkursie Filmów Fabularnych 13. „Wisły” znalazło się 9 produkcji m.in. „Boże ciało” Jana Komasy, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „Supernova” Bartosza Kruhlika czy „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha. Polskie produkcje fabularne zaprezentowano także w ramach sekcji Panorama Nowego Kina, w tym „Ja teraz kłamię” Pawła Borowskiego, czy „Proceder” Michała Węgrzyna. W programie znalazł się blok „Polska w dokumencie”. Widzowie mieli możliwość zobaczyć m.in. film „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki, „Ostatnia góra” Dariusza Załuskiego, a także produkcję pt. „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik. Wydarzeniem specjalnym była sekcja „W cieniu złego – wokół twórczości Leopolda Tyrmanda”. W jej ramach pokazano m.in. „Amerykański brzeg Leopolda Tyrmanda” Stefana Chazbijewicza. Wspólnie z Instytutem Polskim w Moskwie został zrealizowany cykl „Teatr na ekranie”, w ramach którego moskiewskiej publiczności zaproponowano spektakle telewizyjne: m.in. „Zabawy w dom” Tomasza Jurkiewicza, „Lato” Jana Englerta czy „Zakład karny – o stówę” Piotra Kurzawy. Podczas weekendowych rodzinnych poranków na „Wiśle” najmłodszych zaproszono na film przygodowy Jacka Bławuta „Dzień czekolady” oraz serial animowany dla najmłodszych „Reksio” Lechosława Marszałka. W ramach sekcji „Filmy krótkometrażowe” zaprezentowano najlepsze etiudy studentów Wydziału Radia i  Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Studio Munka.

Jury w składzie: Przewodniczący, reżyser i dramaturg filmowy Jusup Razykow, krytyk filmowy Jean Prosjanow oraz reżyser i scenarzystka Natalia Nazarowa przyznało Grand Prix w Konkursie Filmów Fabularnych 13. Wisły filmowi "Boże ciało" w reżyserii Jana Komasy za "poszukiwanie siły ducha w świecie, który zapomniał do niej drogi". II Nagroda powędrowała do filmu "Słodki koniec dnia" Jacka Borcucha za „radykalne przeciwstawienie się oczekiwaniom i wyzwaniom multikulturalizmu”. III Nagrodą doceniono film "Supernova" – Bartosza Kruhlika za „emocjonalną siłę komentarza o społeczeństwie w debiucie reżyserskim”. Specjalnym wyróżnieniem Jury uhonorowało obraz "Monument" Jagody Szelc – za „odwagę artystyczną i wyrażenie szczerego niepokoju losem Ojczyzny”. Film "Boże ciało" Jana Komasy zdobył także tegoroczną Nagrodę Publiczności.

 

 

Moskiewska edycja 13. "Wisły" dobiegła końca, ale to nie koniec spotkań z polskim kinem w Rosji. Festiwal rusza w dalszą podróż – do listopada filmy zobaczą mieszkańcy m.in. Kazania, Pietrozawodska, Łajszewa, a na koniec listopada w Moskwie planowana jest Re trospektywa filmów Janusza Majewskiego.


Autor artykułu:

Marlena Ochońska, specjalista ds. Projektów

Autor zdjęć: Firma producencka „Fest-Film”

 

Polish Film Festival „Vistula”

www.festiwalwisla.pl

Russian Film Festival „Sputnik”

www.sputnikfestiwal.pl

 


 

 

 

 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje