Świąteczne Jasełka w „Rodzinie”

 

 

 

 

Świąteczne Jasełka w „Rodzinie”

24 - 25 grudnia, według kalendarza gregoriańskiego, cały świat katolicki obchodzi Święto Bożego Narodzenia. Boże Narodzenie w Polsce – to najważniejsze najbardziej rodzinne z wszystkich świąt, pełne pięknych polskich tradycji i świątecznego nastroju.

25 grudnia 2021 roku w pięknie udekorowanej sali "Rodzina" dla wszystkich zainteresowanych przygotowano uroczyste wydarzenie, które odzwierciedlało przygotowanie i obchody Świąt Bożego Narodzenia w domu polskiej rodziny.  Rownież w celu poznania wieloaspektowych tradycji i zwyczajów kulturowych narodu polskiego, o jego bogatym wkładzie w światową kulturę i sztukę.

Członkowie Stowarzyszenia "Rodzina" dbają i podtrzymują tradycje swoich przodków i dlatego coroczne obchody Święta Bożego Narodzenia odbywają się, o ile to możliwe, w uroczystej i radosnej atmosferze to daje możliwość poszerzenia wiedzy o Polsce.

Pięknymi dekoracjami sali była niewielka choinka oraz obok niezmienne stały atrybutem Świąt Bożego Narodzenia z postaciami Świętej rodziny, pasterzy i trzech króli, którze, według legendy przyszli w ślad za gwiazdą i przynieśli cenne dary do żłóbka, w którym narodził się mały Jezus.

Dla obecnych na sali przeprowadzono quiz: "znajomość polskich tradycji bożonarodzeniowych" i zorganizowano zabawę – korzystną loterię. Oksana Ruzimowa szczegółowo i ciekawie opowiedziała o początku powstania tradycji i zwyczajach Świąt Bożego narodzenia w Polsce:  

"Jak wiadomo w dniu 24 grudnia katolicy obchodzą Boże Narodzenie otwierają świąteczny wieczór Wigilią Wieczór - wzajemnego zbliżenia i namysłów, który zaczyna się w domu polskiej rodziny w momencie, gdy na niebie zaświeci pierwsza gwiazda, na pamiątkę tej, która wzniosła się ponad Betlejem, wskazując na miejsce, gdzie narodził się Zbawiciel.  Cała rodzina siadała do stołu, gaszą światło, gospodarz zapala świecę, i wszyscy chórem czytali modlitwę. Na znak pokoju, przebaczenia oraz pojednania ludzie biorą w ręce konsekrowany cienki świąteczny chleb – "оpłatek" i dzielą się ze sobą, pragnąc szczęścia, zdrowia i spokoju.  Jest to opowieść o zachowaniu Polaków żywych tradycjach święta z jednoczesnym zwrotem do historii ich powstania.

Porankiem 24 grudnia, zgodnie z katolicką tradycją, kobiety sprzątają dom i gotują różnorodne dania. Potrawy należy przygotowywać bez mięsa, a liczba ich powinna być 12 (według liczby apostołów). Najważniejszym daniem na " wigilijnym " stole są ryby (smażony karp, faszerowany szczupak), bo obraz ryby był starym chrześcijańskim symbolem. Znamienne jest, że posiłki można jeść tylko łyżkami. Według starej legendy, w ten czas do stołu przychodzą dusze zmarłych krewnych, więc wszystko co jest ostre na stół kłaść zabronione.

Obrus na stole musi być tylko koloru białego - symbol czystości. Pod świąteczny obrus, zazwyczaj ukrywano trochę siana na znak, że Zbawiciel narodził się w żłobie na sianie. Jedno miejsce przy stole zawsze pozostaje wolne. Czekają na człowieka, który nagle może przyjść: żebrak wędrowny, bezdomny, bo pamiętają, że istnieje taka niepisana zasada: "gość w dom – Bóg w dom".

Polacy również wiążącą się z wieloma innymi, być może mniej znanych tradycji, ale zazwyczaj przekazywane z pokolenia na pokolenie.  Jeden z przesądów mówi, że w tym roku to jest najbardziej wyjątkową kolację, a to powinno przynieść dla wszystkich coś nowego. Podczas kolacji koniecznie trzeba spróbować każde danie, dostarczone na stół. W portfel trzeba włożyć łuskę świątecznego karpia aby zapewnić sukces w przyszłym roku.

Uważa się, że w tę magiczną noc każde zwierzę rozumie ludzką mowę.

Większość Polaków po świątecznej kolacji idą do kościoła na mszę świętą, która rozpoczyna się o północy.  Podczas mszy św. organy wznoszą wysoko w niebo modlitwy. "Anielski" dziecięcy chór wykonuje kolendy – niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju, polskie kolędy, wielbiąc Boga i Dzieciątko Jezusa..."

Kolędy w wykonaniu chłopca z zespołu "Skowroneczki" Światosława Kazancewa i  Oksany Ruzimowej, którzy razem z obecnymi śpiewali kolędy w  „karaoke”:

„Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Jezus malusieńki”,  „Przybieżeli do Betlejem”.

Cóż, nie ma Świąt bez prezentów! I oto, pod koniec imprezy w drzwiach pojawił się Święty Mikołaj (Wiktor Poddubny) z małym chłopczykiem Jewsiejem Kazancewym ubranym w strój św. Mikołaja (rosyjskii Dziadek Mróz), który po polsku powitał wszystkich i wraz z życzeniami Radosnych Świąt Bożego Narodzenia dla wszystkich obdarował dzieci słodkimi prezentami.

Wrażenia niesamowite. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że mamy taką możliwość spotkania się tu w sali urzędu dla obchodzenia Święta Bożego Narodzenia i że jesteśmy Polakami.

 

 

 

 

 

 

 

 

      Prezes stowarzyszenia  „RODZINA”       

Walentyna Szmakowa

 

 

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje