Boże Narodzenie po Polsku w centrum stolicy Rosyjskiej

 

W dniu 26 grudnia 2021 roku w murach stołecznej biblioteki nr 34 im. A.A. Woźniesieńskiego członkowie Moskiewskiej Organizacji Polonijnej „Jedność” obchodzili jeden z najpiękniejszych i najuroczystszych świąt chrześcijańskich – Boże Narodzenie.

Ulubione przez ogół Polaków święto przyciągnęło nie tylko mieszkańców Moskwy i jej okolic, lecz również przedstawicieli organizacji polonijnych z Włodzimierza, Krasnodaru i Permia.

Impreza świąteczna była prowadzona przez Katarzynę Moskalową-Potiomkinę oraz Ksenię Kostiuk. Uczestnicy spotkania recytowali wiersze bożonarodzeniowe znanych polskich poetów, śpiewali kolędy w języku polskim, odegrali scenę narodzenia się Dzieciątka Jezusa. Ogłoszono wyniki konkursu dla dzieci „Jak wyobrażam sobie obchody Bożego Narodzenia w Polsce”. Młodociani laureaci dostali prezenty słodkie i jaskrawe.

W toku imprezy członkom „Jedności” oraz gościom zaprezentowano takie polskie tradycje bożonarodzeniowe, jak łamanie się opłatkiem, dania wigilijne i inne.

Honorowym gościem wieczoru stał się kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Federacji Rosyjskiej pan Sławomir Łuczak.

Impreza świąteczna nie mogłaby się odbyć bez tradycyjnych dań polskich oraz worka z prezentami. Wytrawne gospodynie przygotowały wspaniałe polskie dania: bigos od pani Maryny Łaktajewej (prezes moskiewskiej „Jedności”), makowiec od pani Kseni Kostiuk, która wystawiła aż trzy warianty łakoci, pierniki świąteczne od pani Nadziei Mulewskiej oraz wiele innych potraw.

Nagrody, prezenty, listy dziękczynne wręczał prezes ogólnorosyjskiego Związku Organizacji Polskich „Jedność” pan Aleksander Sielicki.

Atmosfera panowała rodzinna. Było bardzo wesoło, ciepło i radośnie, właśnie tak, jak powinno być w dnie Świąt Bożego Narodzenia.

Zdjęcia: Mikołaj Fedecki

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje