Polskie tradycje zimowe we wsi Karatuzskoje

 

     Wieś Karatuzskoje znajduje się na południu Kraju Krasnojarskiego. To osada założona około 300 lat temu przez Kozaków. Wieś znajdowała się na szlaku handlowym do Chin, rozwinięte tu było wydobywanie złota. Wieś jest wielonarodowa, mieszkają tu i Polacy. Jeszcze nie tak dawno obok Karatuzskoje znajdowała się wieś założona przez Polaków z Wileńszczyzny — Polski Wysiełok.

     28 stycznia tego roku zespół polonijny z Minusińska „Czerwone Jagody” odwiedził Karatuzkoje z koncertem i wykładem nt. „Polskie tradycje zimowe”. Spotkanie odbyło się w Sali biblioteki rejonowej. Zespół tam już śpiewał niejednokrotnie, przecież w ścianach tej biblioteki mieści się Oddział „Polonii Minusińska”, a bibliotekarz Katarzyna Morozowa jest kierowniczką tego Oddziału.

     Program koncertu -wykładu składał się z prezentacji takich świąt jak Mikołajki, Boże Narodzenie, Nowy Rok-Sylwestr, Święto trzech króli, Tłusty czwartek. Opowiadanie o Wigilii Bożego Narodzenia było połączone z prezentacją przepisów na świąteczny stół. Wykład nie był monotonny, bo zespół zaśpiewał polskie kolędy, jak również takie piosenki ludowe jak «Hej, z góry», «Hej, ułani», «Krakowianka» i «Pamiętajcie o ogrodach».

     Oprócz tego zespół zaprezentował mini wystawę składającą się z kartek świątecznych, opłatka wigilijnego, książek z historii i tradycji polskich. Zostały przedstawione lalki w strojach regionalnych polskich. Oprócz tego rozdane zostały numery pisma Rodacy, kwartalnika OFPNKA „Kongres Polaków w Rosji”.

     Mieszkańcom wsi, czytelnikom biblioteki bardzo spodobał się koncert i wykład przygotowany przez zespół polonijny z Minusińska „Czerwone Jagody”.

Larysa KORIENIEC,
Kierownik zespołu

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje