NAGRODĘ ZYGMUNTA GLOGERA OTRZYMUJE SERGIUSZ LEOŃCZYK

NAGRODĘ ZYGMUNTA GLOGERA OTRZYMUJE SERGIUSZ LEOŃCZYK



Konkurs już po raz 23. zorganizowało łomżyńskie Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA, zaś jego kapitule przewodniczył wybitny historyk mediewista prof. Henryk Samsonowicz.

Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka” w Łomży wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury, Marszałkiem Województwa Podlaskiego i Prezydentem Łomży ogłaszają doroczny Konkurs o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera. Ma on trójstopniowy charakter, a jego laureaci, oprócz gratyfikacji pieniężnej, otrzymują medal, który będzie wręczony podczas jesiennej sesji naukowej pt. Miejsca święte, miejsca przeklęte. Polskie doświadczenie przestrzeni.

 Autor Encyklopedii staropolskiej, jego życie poświęcone badaniu i ochronie kultury, godne są upowszechnienia. Rozpoczynając XXIII edycję konkursu, organizatorzy chcą przyczynić się do rozwoju kultury we wszystkich jej przejawach

Głównym zadaniem organizatorów  jest uhonorowanie wybitnych osiągnięć w badaniach nad współczesną i dawną kulturą polską oraz dziedzictwem kulturowym.

W tegorocznej edycji, podobnie jak w poprzednich, organizatorzy chcieli nagrodzić nie tylko twórców i badaczy kultury, lecz także tych, którzy działając niekonwencjonalnie i bezinteresownie w swoich środowiskach, wpływają twórczo i pobudzająco na „małe ojczyzny”.

Do udziału w tegorocznym konkursie glogerowskim organizatorzy zaprosili rodaków zamieszkałych za granicą, szczególnie tych,którzy – mimo różnych przeciwności – podtrzymują, pielęgnują i rozwijają polskość i jej kulturę,umacniają jej związki z kulturą nowych ojczyzn.

 

Nagrodę pierwszego stopnia w tym roku kapituła przyznała prof. Dariuszowi Rottowi z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Badał on piśmiennictwo w XVI i XVII w. na Śląsku. Nagroda drugiego stopnia przypadła Krzysztofowi Burkowi z Sandomierza za prace poświęcone dziejom jego małej ojczyzny. Zaś laureatem nagrody trzeciego stopnia został dr Sergiusz Leończyk - animator ruchu polonijnego w Rosji za upamiętnianie losów Polaków na Syberii.

Wręczenie nagród odbędzie się 19 października podczas Uroczystości Glogerowskich, które w tym roku odbędą się na Zamku w Tykocinie. Towarzyszyć im będzie sesja naukowa "Miejsca święte, miejsca przeklęte".

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje