Złoty sarmacki lew wyjechał do Polski

           Złoty sarmacki lew

  wyjechał do Polski

 

V  Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Wschód-Zachód”, który odbywał się  w Orenburgu na Południowym Uralu od 1 do 6 października  był okazją do spotkania  miłośników polskiego kina ze znakomitym reżyserem polskim  Krzysztofem Zanussi.  Krzysztof Zanussi był przewodniczącym jury tegorocznego festiwalu.

 

W podstawowym konkursie uczestniczyło 10 filmów.

 Dla opracowania każdego z nich filmowcy z różnych krajów jednoczyli się w ramach specjalnych zespołów twórczych. Jest to zasadniczy warunek udziału w konkursie.

„Właściwie zadanie festiwalu polega na zjednoczeniu filmowców Wschodu a Zachodu, aby pomóc im w rozumieniu się nawzajem. Nie przypadkowo na miejsce festiwalu wybrano Orenburg – miasto na granicy między Rosją a Kazachstanem, gdzie mieszkają przedstawiciele 119 narodowości i wyznawcy 20 religii”,- p powiedziała na otwarciu prezydent festiwalu, dyrektor   kampanii kina „Rosfilm”  Tatiana Woronieckaja.

W ciągu 5 lat udział w festiwalu wzięli udział filmowcy z 40 krajów. Orenburskie forum filmowe zajęło zdecydowanie własne miejsce.

Główną nagrodą festiwalu jest „Złoty lew sarmacki”. Został on opracowany na podstawie oryginału archeologicznego z kolekcji dziedzictwa pradawnych plemion koczowniczych. Na uroczystym otwarciu V Międzynarodowego Festшwalu  „ Wschód- Zachód”   „ Złotego  lwa sarmackiego”  za wielki wkład w rozwój sztuki kina wręczono panu Zanussi.

W Orenburgu dobrą tradycją stało się organizowanie Festiwalu Polskiego Kina, dając nam możliwość zapoznania się z twórczością zasłużonych polskich  reżyserów o międzynarodowej renomie.W obwodzie orenburskim odbywał się on wiosną już po raz  ósmy. 

Tak znamienita postać międzynarodowej kinematografii - jak Pan   Zanussi - jest doskonale znana, lubiana i doceniana w całej Rosji. Świetnie pamiętamy Pana filmy: “Persona non grata”, “Rok spokojnego słońca”, “Życie jest jak śmiertelna choroba”, przenoszona drogą płciową”, “Iluminacja” “Cwał” i inne.

 

Fascynuje nas głębokie filozoficzne przesłanie zawarte w tworzonych przez Pana Zanussi  obrazach. Doceniamy wysiłki w promowaniu niełatwego kina intelektualnego, zajmującego się głęboko egzystencjonalną tematyką, stawiającego trudne pytania a widza przed trudnym moralnym wyborem.

Pod wpływem tych obrazów pozostajemy nieustająco.

Polska, europejska i światowa kultura wyrasta z twórczych dokonań ludzi takich jak Pan  Krzysztof Zanussi.

Cieszymy się, że goszcząc tak znamienitego mistrza na naszej orenburskiej ziemi możemy być świadkami uhonorowania go tak zasłużoną nagrodą za Wielki Wkład w Rozwój Sztuki Kina. 

Spotkanie członków Klubu Miłośników Polskiego Kina przy Obwodowym Kulturalno-Oświatowym Centrum „Czerwone Maki” z  Krzysztofem Zanussi odbyło się po   projekcji  jego filmu „ Barwy ochronne”.

W czasie spotkania z miłośnikami polskiego kina  Krzysztof Zanussi został obdarowany pamiątkowym dyplomem  gratulacyjnym oraz  pamiątkami.

 

Mamy nadzieję, że wizyty sławnych Polaków w Orenburgu pozostaną wspaniałą tradycją.

 

 Wanda Seliwanowska,

 prezes zarządu

 Orenburskiego obwodowego

 kulturalno-oświatowego

 Centrum „ Czerwone Maki”

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje