LATO POLONIJNE W CHAKASJI

Obóz polonijny w Chakasji

 

Już tradycyjna IX szkoła Letnia „Bliżej Polski” dla dzieci i młodzieży poloinijnej z Chakasji odbyła się w sierpniu 2012 r.  w  Chakasji  w Południowej Syberii..

W Szkole tej wzięło razem udział 50 uczestników (po 25 w każdej z edycji).

Obóz przeprowadzono w tzw. 2 edycjach:

Dla dzieci z Abakanu i Minusińska wyznania rzymskokatolickiego  „Wakacje z Bogiem” zorganizowane 04-11 sierpnia 2012 r.  przez parafię pw. Zesłania Ducha Świętego – 25 osób.

Dla dzieci ze Znamienki wsi, zamieszkałej przez Mazurów wyznania ewangelickiego, obóz  odbył się w okolicach Znamienki z wyjazdem nad jezioro Szyra w dniach 14.08-20.08. 2012.

W Abakanie (pierwsza edycja) zajęcia z dziećmi prowadziło 3 pedagogów Szkoły Polskiej z Abakanu Helena Iwanowa (język polski), Katarzyna Fiodorowa (choreografia tańców polskich), Helena Władimirowa – kierownik obozu w Abakanie i nauczycielka muzyki oraz ks. Radosław Kwarczyński - pomysłodawca obozu i jego główny organizator.

W drugiej edycji  obozu w Znamience program stanowiły 3 godzinne zajęcia językowe w ciągu 6 dni. Program obozu również zawierał warsztaty językowe oraz naukę śpiewu. Tu warto dodać, że większość Mazurów z wyznania są ewangelikami, dlatego w programie obozu znalazła się właśnie nauka pieśni religijnych w języku polskim. Zajęcia z historii prowadzone były przez nauczyciela historii „Zasłużonego nauczyciela Republiki Chakasji” Wiktora Wróblewskiego.

Obóz współfinansowany ze środków otrzymanych z MSZ za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.


Na zdjęciach w galerii: Obóz w Abakanie zdjęcia od 1 do 10. Obóz w Znamience - 11 (wyjazd grupy do Muzeum Martjanowa w Minusińsku) oraz 12-13 (kierowniczka obozu Olga Szuszenaciewa z grupą młodszych dzieci, wtedy jeszcze przedszkolaków, teraz uczniowie 1 klasy Szkoły podstawowej w Znamience).

Galerie zdjęć
Projekt jest finansowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Wspólnota Polska

Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje