Nasze Święto Niepodległości.

 

Polskie Narodowe Święto Niepodległości to wyjątkowy czas, w którym corocznie obchodzimy odzyskanie naszej wolności i suwerenności. Święto to przypada na dzień 11 listopada, dlatego właśnie wtedy wszyscy gorący patrioci uczestniczą w różnych koncertach i spotkaniach, które podsycają nasze polskie nastroje wiążące się z tą niezwykłą datą.

Koncerty i huczne parady

Od lat święto Naszej Niepodległości kojarzy nam się z hucznymi paradami, marszami organizowanymi w różnych miastach naszego kraju, biegami niepodległościowymi, a przede wszystkim z patriotycznymi koncertami.

Symbole narodowe

Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o symbolice i kolorach, które wiążą się ze wspomnianym świętem naszej Ojczyzny. Należą do nich barwy narodowe, biało-czerwona flaga i godło państwowe, a także nasz ukochany hymn. Dlatego w dniu 11 listopada wszędzie powiewają biało-czerwone flagi, a w wielu miejscach słychać rozbrzmiewającego „Mazurka Dąbrowskiego”.

Okres międzywojnia

W dobie dwudziestolecia międzywojennego, Polacy w sposób szczególny cieszyli się z posiadania suwerennego kraju i dlatego właśnie spotykali się na licznych koncertach chociażby muzyki klasycznej polskich mistrzów, która już wtedy nie była zabroniona. A zarówno słuchający tej muzyki jak też i jej wykonawcy, nie ponieśli kar od nakładającego wszelką cenzurę zaborcy. Panie gospodynie piekły w tym czasie najlepsze ciasta i zapraszały na nie swoje znajome i koleżanki, aby wzajemnie dzielić się ze sobą opowieściami o dokonaniach polskiego żołnierza na frontach I wojny światowej, która nam Polakom przyniosła długo oczekiwaną wolność. Panowie zaś spotykali się podczas wieczorków karcianych, by wspomnieć wielkie bitwy takie jak chociażby nad rzeką Sommą czy też nad Kanałem La Manche, podczas których armia niemiecka doznała wielkich strat frontowych, które definitywnie zadecydowały o losach całej wojny. Na wszystkich spotkaniach śpiewano polskie pieśni, które podsycały w sercach wszystkich dumę z tego, że się jest Polakiem.

„Szara piechota”

Najchętniej podczas tych spotkań śpiewaną pieśnią promującą polskiego żołnierza w wielkiej wojnie, był utwór zatytułowany „Szara piechota”. Jest to polska pieśń wojskowa, która oczywiście powstała w środowisku Legionów Polskich. Napisano ją oczywiście w czasie I wojny światowej, była ona punktem bazowym do powstania kolejnej pieśni wojskowej zatytułowanej „Ułani ułani”, którego autorem jest Bolesław Lubicz-Zahorski. Twórcą wspomnianej wcześniej polskiej pieśni wojskowej o szarej piechocie, jest podpułkownik Leon Łuskino. Jej pierwsze wersy śpiewano w sposób następujący..Nie nosim wyłogów i szary nasz strój...

Została ona skomponowana w 1916 roku, a na wspomnianym koncercie RZAWP wykonał ją w cudowny sposób Jan Kierdelewicz.

W MCK w Skarżysku-Kamiennej

Nasza Redakcja również została zaproszona do Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, by posłuchać pięknych pieśni polskich, w ten wyjątkowy dzień 11 listopada, kiedy to wszyscy celebrujemy odzyskanie po 123 latach niewoli, Polską Wolność i Niepodległość. Koncert ten był w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Złożyły się nie niego takie otwory jak:

1. Marsz księcia Józefa Poniatowskiego orkiestra
muz. Zygmunt Noskowski, opr. Stanisław Latek

2. Stach — J. Kierdelewicz
muz. Zygmunt Noskowski, opr. J. Pawłowski

3. Małgorzatka — N. Winnik
muz. anonim, opr. Zbigniew Kuś

4. Przybyli ułani pod okienko — duet
muz. anonim, opr. Jerzy Dobrzański

5. Maki — duet
muz. Stanisław Niewiadomski, opr. Arnold Rezler

6. Szara piechota — J. Kierdelewicz
muz. Leon Łuskino, arr. Karol Pyka

7. Białe róże — N. Winnik
muz. Mieczysław „Kozar” Słobudzki, opr. Grzegorz Duchnowski

8. Serce w plecaku — J. Kierdelewicz
muz. Michał Zieliński, opr. Mirosław Racewicz

9. Marsz bohaterski — orkiestra
muz. Tomasz Labuń

10. Mademoiselle — J. Kierdelewicz
muz. Władysław Szpilman, opr. Piotr Wróbel

11. Na pierwszy znak — N. Winnik
muz. Henryk Wars, opr. Robert Niepostyn

12. Zimny Drań — J. Kierdelewicz
muz. Henryk Wars, opr. Robert Niepostyn

13. Już nie zapomnisz mnie — N. Winnik 
muz. Henryk Wars, opr. Tomasz Labuń

14. Jeszcze raz Vabank — J. Kierdelewicz
muz. H. Kuzniak, Jacek Chmielnik ,arr. R. Niepostyn

15. Piosenka dziecięca (visen om Vesle Hoa) — orkiestra
muz. Thorbjorn Egner, arr. Reid Gilje

16. Yo soy Maria — N. Winnik,
muz. Astor Piazzola, opr. Marcin Ślązak

17. Libertango — orkiestra
muz. Astor Piazzolla, opr. Fred Sturm

18. Applause! orkiestra
muz. i opr. Takamasa Saka

Koncert ten prowadziła pani Katarzyna Soja, Dyrygentem był major Dariusz Kaczmarski zaś solistami Natalia WINNIK oraz Jan KIERDELEWICZ.

Na bis RZAWP wykonał utwór zatytułowany „Przybyli ułani pod okienko”.

Ewa MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje