ZESPÓŁ CZERWONE JAGODY w Polsce

 
Zespół "Czerwone Jagody w Polsce"

4 Spotkania Kresowe w ramach finału akcji

"MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA".

Dolny Śląsk, 17-19 maja 2013

 

Ośrodek Telewizyjny we Wrocławiu od kilku lat na antenie lokalnej prowadzi akcję "MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA". Jej celem jest krzewienie wśród młodego pokolenia patriotycznych uczuć poprzez poznawanie miejsc historycznych na Kresach i odnawianie polskich cmentarzy, gdzie młodzież pracując często odsłania tam zaniedbane groby swoich przodków czy uczestników walk o niepodległość. Współorganizatorami tej akcji są Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wojewoda Dolnośląski - Kuratorium Oświaty i Prezydent Wrocławia. Wspiera nas też kresowiak - Wilniuk z pochodzenia - Henryk kardynał Gulbinowicz, a koordynatorem jest red. Grażyna Orłowska -Sondej, autorka audycja "Studio Wschód" emitowanej w każdy wtorek o godz.18:00 na antenie Telewizji Wrocław.

Nasze działania to wielkie społeczne pospolite ruszenie - finansujemy je zbiórek. W dolnośląskich szkołach uczniowie ofiarowują po 1 zł na ten cel. Z tej drobnej patriotycznej daniny finansowane są wakacyjne wyjazdy młodzieży. Aby tę akcję spopularyzować, zdać sprawę z jej przebiegu i pokazać licznym dolnośląskim Kresowiakom ich rodzinne strony, musimy zabiegać o sponsorowanie. W ubiegłorocznej akcji w dniach od 9 - 23 lipca 2012 roku uczestniczyło 350 uczniów i opiekunów z dolnośląskich szkół. Porządkowali oni 32 cmentarze na Ukrainie. Z ideą akcji, jej dorobkiem i relacjami uczestników można się zapoznać na stroniewww.studiowschod.pl

 

W piątek 17 maja 2013 r. w ramach imprezy planujemy na wrocławskim Rynku koncert charytatywny, będący wyrazem podziękowania dla wszystkich biorących udział w tej ważnej społecznie akcji. Na uroczystość przybędą delegacje szkół i powiatów z terenu Dolnego Śląska, a w sobotę i niedzielę (18-19 maja 2013 r.) w ramach "IV Spotkań Kresowych" powtórzymy koncert dla mieszkańców Wrocławia i w niektórych miejscowościach Dolnego Śląska.

Na Festiwal zaprosimy polskie zespoły z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Rosji ("Czerwone Jagody" z Syberii) i z Polski ( w tym m.in. koncert zespołu "Mazowsze").

 

Patroni Akcji: Rafał Jurkowlaniec - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Ewa Mańkowska - Wicewojewoda Dolnośląski , Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty, Rafał Dutkiewicz -Prezydent Wrocławia, Henryk kardynał Gulbinowicz, poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk - zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz senator Stanisław Gogacz z senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Na Kresach pomagają nam Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie - dr Henryk Litwin, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy - dr Krzysztof Świderek, Radca - Minister i  Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie dr Jarosław Drozd.

 

Koordynatorem akcji i koncertu Galowego "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia" jest red. Grażyna Orłowska - Sondej z Oddziału Telewizji Polskiej we Wrocławiu oraz Związek Sybiraków III Rzeczypospolitej Polskiej, aproducentem koncertu galowego Agencja Artystyczna Marka Łaciaka - "JEDYNKA ".


W Warszawie zespół "Czerwone Jagody" wystąpi tylko w jedynym koncercie. Polska stolica nie jest zainteresowana polonijnym zespołem.

Koncert odbędzie się w Galerii Azjatyckiej, ul Freta 15. 24 maja, o 18-00. Wstęp - 15 zł.

W programie koncertu oprócz polskich piosenek, pieśni tatarskie, baszkirskie, rosyjskie oraz chakaskie połączone z tańcem szamana.

Prezentacja slajdów o Polonii na Syberii oraz o pięknie przyrody Republiki Chakasji.

Podczas pobytu zespołu przewidziane również występy w przedmieściach Warszawy.


4 W
Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje