Ogłoszenia

 

 

 

Fundacja „Dziedzictwo nasze”

zaprasza wszystkich Rodaków zamieszkałych poza granicami Polski

do udziału w konkursie zatytułowanym

      

DOM POLSKI NA ŚWIECIE - TRADYCJE RODZINNE I PAMIĘĆ POKOLEŃ.

 

Regulamin konkursu

 

      Celem konkursu jest przybliżenie  mieszkańcom naszego Kraju oraz Rodakom zamieszkałym poza jego granicami - stanu zachowania polskiej kultury, klimatu domu, tradycji rodzinnych zwyczajów i dziedzictwa. Burze dziejowe, zmiany granic historycznych, powojenne migracje lub osobiste decyzje, rozrzuciły nas po świecie, kolejne pokolenia Polaków uczyły się żyć z dala od gniazd  rodzinnych, budując nowe w innych, często obcych miejscach osiedlenia.  Życie ma swoje prawa. Wychodźcy wtapiali się w miejscowe społeczności, z  nimi  budowali przyszłość.

    Ale mieli też coś własnego - tęsknotę za Ojczyzną, jej dziedzictwem i pamięcią przodków.  Kontynuacja tradycji rodzinnej daje  wiedzę o ojcach, dumę z tożsamości.

    Jako Fundacja „Dziedzictwo Nasze” od lat dokumentujemy i zabezpieczamy tę pamięć, chcąc ocalić od zapomnienia choćby jej okruchy. Opowiedzmy  o tym - będzie to także okazja do wspominków, wspólnego pochylenia się nad  starymi fotografiami, listami dziadków, pamiątkami zabieranymi w dalszą drogę, by tworzyły nowy dom…  I jaki jest ten dom dzisiaj… To  nasza wspólna historia, nasze dziedzictwo!  Zachowajmy je  dla przyszłych pokoleń…

    Napiszcie o tym, jaki ten POLSKI  DOM  był, jaki jest. Język, forma, zawartość i objętość prac konkursowych są dowolne. Mogą  być pisane lub drukowane na papierze  albo w wersji elektronicznej (format zapisu „pdf” oraz „doc”, dokument powinien być zapisany na płycie CD lub DVD). Interesują nas: genealogia rodziny, szersze opisy  uroczystości i obrzędów, święta rodzinne i towarzyszące im zwyczaje.  Zachęcamy do wzbogacenia wspomnień  i refleksji dokumentami i fotografiami, które powinny być opisane (gdzie i kiedy wykonane, kogo przedstawiają ,  przebieg utrwalonej na zdjęciu uroczystości  i t.d.)  Wyróżnione prace będą opublikowane w książce pt. ”DOM POLSKI NA ŚWIECIE”, której egzemplarze otrzymają wszyscy uczestnicy konkursu. Autorzy najciekawszych opracowań wezmą udział  w  międzynarodowej konferencji  pod takim samym tytułem, która odbędzie się w Węgorzewie  7-8 grudnia br.  Konferencji będzie towarzyszyła wystawa, wykonana z nadesłanych przez Państwa dokumentów fotografii i innych pamiątek,  najlepiej w  formie skanów. Jeśli otrzymamy oryginały -  to po skopiowaniu zwrócimy je  Autorom.

 

   Konkurs trwa od chwili ogłoszenia do 15 października 2018 r.                                      

                                   Prace konkursowe prosimy przysyłać:                                                                             

• pocztą tradycyjną - na adres: Fundacja „Dziedzictwo nasze”, ul.Kopernika 17/9 11-600 Węgorzewo, Polska;

• albo pocztą elektroniczną - na adres: fdn.wegorzewo@op.pl                                                                                                                                               

 

                                                                          .

Zapraszamy serdecznie,

 Zarząd i Rada Fundacji „Dziedzictwo nasze”

 

 

 

« powrot

Galerie zdjęć
Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą."
Godło Senatu Rzeczpospolitej Polskiej

Utrzymanie strony - Stowarzyszenie Edukacja i Nauka
Redakcja strony: dr Sergiusz Leończyk,dr Artiom Czernyszew
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje