8-9 czerwca 2020 Petersburg

Organizatorzy: Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) Rosyjskiej Akademii Nauk

Komitet organizacyjny: Andriej W. Gołowniow, Weronika A. Bielajewa-Saczuk, Władimir N. Dawydow, Denis S. Jermolin

 

Polscy naukowcy wnieśli swój istotny wkład w rozwój rosyjskiej nauki od początku XIX w. do pierwszej ćwierci XX w. zwłaszcza w badania oraz oswojenie Azji Północnej. Wpłynęła na to wspólna historia Polski i Rosji, a także ówczesna sytuacja polityczna, społeczna oraz gospodarcza. Należy zwrócić uwagę, że wielu z polsko-rosyjskich badaczy uczestniczyło w zachowaniu dziedzictwa kulturowego ludów Rosji, rozwoju etnografii i muzealnictwa. W licznych muzeach, archiwach oraz innych instytucjach naukowych Rosji, Polski i wielu krajów świata znajdują się cenne materiały etnograficzne, antropologiczne, archeologiczne, wizualne, archiwalne, które są związane z badaniami Polaków.

Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) jest odpowiednim miejscem dla przeprowadzenia badań, związanych z omawianą tematyką, ponieważ w murach muzeum znajdują się kolekcje oraz archiwalia takich znanych polskich uczonych jak Bronisław Piłsudski, Wacław Sieroszewski, Mikołaj Witaszewski, Jan Czekanowski, Piotr Szymkiewicz, Edward Piekarski, Jan Czerski i wielu innych. Większośc z nich związana była z Cesarskim Rosyjskim Towarzystwem Geograficznym oraz Kunstkamerą.

Głębsze studia nad dziedzictwem naukowym polsko-rosyjskich badaczy oraz podróżników ukaże ich rolę i wkład nie tylko w polską i rosyjską naukę, ale także ogólnoświatową. Zbadanie materiałów naukowych tych uczonych pozwoli dowiedzieć się więcej na temat historii kolekcji w rosyjskich muzeach, a także zrozumieć w jakim stopniu doświadczenie zdobyte w Rosji, wpłynęło na naukowe poglądy i pracę naukowców. Bez cienia wątpliwości, wszystko to stworzy podwaliny dla dalszych badań naukowych oraz współpracy pomiędzy polskimi i rosyjskimi muzeami oraz badaczami.

Podczas konferencji proponujemy wystąpienia oraz dyskusje w ramach następujących tematów:

1. Badania etnograficzne polsko-rosyjskich naukowców oraz podróżników.

 

2. Materiały archiwalne polsko-rosyjskich badaczy.

3. Kolekcje muzealne polsko-rosyjskich badaczy, historia gromadzenia i metodologia.

4. Historia etnografii, archeologii, socjologii – wkład polsko-rosyjskich badaczy oraz podróżników w naukę rosyjską, polską i ogólnoświatową.

5. Nowe dane biograficzne polsko-rosyjskich badaczy.

 

Języki konferencji: rosyjski, polski (z tłumaczeniem na język rosyjski), angielski

 

Zgłoszenia należy przesłać do 15 kwietnia 2020 r. pocztą elektroniczną na adres: Weronika Belajewa-Saczuk: belyaeva.veronika@gmail.com z kopią do Władimira Dawydowa: davydov.kunstkamera@gmail.com. Powiadomienie o włączeniu wystąpienia do programu konferencji będzie wysłane uczestnikom po 1 maja 2020 r.

Po zakończeniu konferencji jest planowana publikacja artykułów w recenzowanych czasopismach MAE RAN. Dodatkowe informacje dla autorów zostaną przesłane w następnym liście informacyjnym. Artykuły należy przesłać do 10 maja 2020 r.

Uczestnictwo w konferencji i programie kulturalnym – bezpłatne. Dojazd, zakwaterowanie oraz wyżywienie uczestnicy opłacają z własnych środków. Organizatorzy mogą pomóc w załatwieniu noclegów.

Adres kometetu organizacyjnego: 199034, г. Санкт-Петербург, Университетская наб., д.3, Музей антропологии и этнографии им. Петра Великого (Кунсткамера) Российской академии наук (199034, Petersburg, Uniwiersitietskaja nabierieżnaja 3, Muzeum Antropologii i Etnografii im. Piotra Wielkiego (Kunstkamera) Rosyjskiej Akademii Nauk)

 

Formularz zgłoszeniowy na konferencję

«DZIEDZICTWO NAUKOWE POLSKO-ROSYJSKICH NAUKOWCÓW I PODRÓŻNIKÓW: KOLEKCJE ETNOGRAFICZNE ORAZ MATERIAŁY ARCHIWALNE»

 

Tytuł wystąpienia

 

Streszczenie (nie więcej niż 150 wyrazów)

 

Słowa kluczowe

 

Imię i nazwisko

 

Tytuł/stopień naukowy

 

Stanowisko

 

Miejsce pracy (afilacja)

 

Telefon

 

Adres e-mail

 

Adres pocztowy

 

Rodzaj uczestnictwa (proszę zaznaczyć odpowiedni)

• osobiste wystąpienie na konferencji

• wystąpnie przy pomocy skype’a (z możliwośćią publikacji w czasopiśmie)

Uczestnictwo w programie kulturalnym

• nie

• tak

 

 

 

 

« powrót

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje