Rodacy na Syberii - archiwum numerów

1/1997-2000 (1): 10 Lat Ruchu Polonijnego w Rosji (2000)

Program obchodów 10-lecia zorganizowanego przez Kongres Polaków w Rosji zrzeszający 43 organizacje od Władywostoku po Kaliningrad rozpoczęła 21 listopada 1999 r. msza święta w intencji Polaków w Rosji w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Moskwie. Po obiedzie miała miejsce narada prezesów organizacji polonijnych. Drugi dzień, 22 listopada, był dniem konferencji naukowej "Polonia w Rosji: historia i dzień dzisiejszy''. Ciekawe referaty wygłosili m.in. prof.dr hab.ks.Roman Dzwonkowski oraz znany syberyjskim polonusom dr Antoni Kuczyński. Trzeci dzień był poświęcony polonijnej oświacie i kulturze oraz badaniam archiwalnym. Po wielogodzinnej dyskusji odbyło się przyjęcie w salach recepcyjnych Ambasady RP w Moskwie. Na tym przyjęciu Krzyżami Kawalerskimi RP uroczyście byli odznaczeni najbardziej zasłużeni przedstawiciele rosyjskiej polonii, m.in. p.Wanda Sieliwanowska, prezes Stowarzyszenia "Czerwone maki" z Orenburga, p.Irena Chrulowa, prezes "Domu Polskiego" w Nowosybirsku i inni. Występowali i gości: Przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą Sejmu RP p.Ryszad Czarnecki, Konsul Generalny p.Jerzy Rychlik,przedstawiciele rosyjskich władz oraz znany naszej polonii w Chakasji Prezes Łomżyńskiego Oddziału Stowarzyszenia ''Wspólnota Polska''p.Jan Stypuła.

Dużo ciekawych tematów poruszono podczas spotkania w Moskwie i można powiedzieć, że w nowe tysiąclecie polonia rosyjska wchodzi już mocną organizacją – Kongresem Polaków w Rosji .


< powrot

Galerie zdjęć
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje