2/2001 (14): Prezes Kongresu Polaków w Rosji Halina Subotowicz-Romanów ''Dokumenty o przełomowym znaczeniu"

DOKUMENTY O PRZEŁOMOWYM ZNACZENIU

W 1998 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej postanowił przystąpić do pracy nad trzema ustawami: o repatriacji, o obywatelstwie polskim i o “Karcie Polaka”. Projekty tych ustaw były dyskutowane w Sejmie, Senacie i Rządzie RP.

Po ożywionej debacie ustawa repatriacyjna została uchwalona i weszła w życie z dniem 1 stycznia 2001 roku. Niestety podzieliła jednak Rosyjską Polonię na rodaków zamieszkałych w europejskiej części FR, którym nie przysługuja uprawnienia repatriacyjne i Polaków zamieszkałych w Rosji i republikach zakaukazskich, którym takie uprawnienia przysługują. Ustawa ograniczyła również uprawnienia repatriacyjne Polaków zamieszkałych na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Łotwie i Estonii.

Drugi z wymienionych dokumentów – ustawa o obywatelstwie – jest obecnie rozpatrywany w Sejmie RP. Wyrażane są jednak zastrzeżenia,że niektóre przepisy ustawy kolidują z zasadami przyjętymi w Unii Europejskiej. Oba te dokumenty mają duże znaczenie dla rosyjskiej polonii biorąc pod uwagę możliwość powrotu do Kraju osób polskiego pochodzenia, nie objętych poprzednimi repatriacjami.

Trzecim dokumentem o szczególnym znaczeniu jest Karta Polaka ogromnie porządana dla społeczności polonijnej w Rosji. Kongres Polaków w Rosji w ciągu swojej dziesięcioletniej działalności niejednokrotnie postulował ogromną potrzebę uchwalenia ustawy o Karcie Polaka określającej przynależność do narodu polskiego i więzi z Macierzą. Na terenie Rosji działa ponad 40 organizacji terenowych Kongresu Polaków obejmujących najbardziej aktywną obecnie część społeczności polonijnej. Karta Polaka przewiduje dla jej posiadaczy istotne uprawnienia związane z przejazdem i pobytem w Kraju. Stanowiąc dowód przynależności do Narodu Polskiego będzierównież wyrazem uznania dla Rodaków, którzy potrafili zachować i przekazać następnym pokoleniom umiłowanie języka ojczystego, dziejów, tradycji i rodzimej kultury.

Prezes Kongresu Polaków w Rosji
Halina Subotowicz-Romanów


< powrót

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje