2/2001 (14): Anna Winogradowa "Nadzieja ma nadzieję na lepsze czasy" (Polonia w Buriacji)

"NADZIEJA" MA NADZIEJĘ NA LEPSZE CZASY

Polskie kulturalne stowarzyszenie "Nadzieja" w Ułan-Ude, stolicy Republiki Buriacji we Wschodniej Syberii istnieje od 1993 roku . Dziś liczy około 180 członków. W samej Buriacji żyje 400 Polaków i ponad 10.000 polskich potomków. W ostatim czasie przybyło nam młodzieży – studentów i absolwentów miejscowych uniwersytetów. W stowarzyszeniu działa szkółka niedzielna, w której uczą się dzieci i dorośli.

Przez długi okres jedyną nauczycielką w polskiej szkole była Inna Aleksandrowa. W 1997 roku przyjechał do Ułan-Ude nauczyciel z Polski, Maciej Krasicki, który prowadził również zajęcia na uniwersytecie. Dziś polską szkołą zajmuje się pani Joanna Szeligowska, nauczycielka z Polski, która wykłada język polski także w katedrze języków obcych naszego uniwersytetu. Pomagają jej nasi młodzi nauczyciele, wychowankowie "Nadziei".

W czasie wakacji dzieci z naszej szkoły wyjeżdżają do Polski na kolonie. W tym roku 8 dzieci od 10 do 15 lat wyjechało do Włodawy, gdzie bardzo się im spodobało. Studenci jeżdżą do Warszawy i Krakowa na kursy językowe. Tego lata wielu odpoczywało i uczyło się języka polskiego w Polsce.

Przewodniczący naszego stowarzyszenia, pan Wacław Sokołowski zrobił bardzo wiele, aby społeczeństwo Buriacji mogło poznać historię polskich zesłańców, katorżników i przesiedleńców. W 1996 roku historycy i krajoznawcy republiki z zadziwieniem oglądali zbiór artykułów i opowiadań o Polakach, zatytułowany “Polacy w Buriacji”.

W 2000 roku ukazał się już trzeci tom tego cyklu. Można w nim przeczytać o Julianie Talko-Gryncewiczu, który pracując jako lekarz zajmował sie także antropologią i etnografią. Prowadził wykopaliska w starych grobowcach Hunów, znajdujących się w Buriacji. Za swoje zasługi otrzymał złoty medal Rosyjskiego Stowarzyszenia Geograficznego.

Bez względu na ciężkie warunki zsyłki Polacy z ogromnym zaangażowaniem pomagali miejscowej ludności. Niektórzy, jak np. Benedykt Dybowski, Mikołaj Czerski pozostawili materiały naukowe o Zabajkalu i samym jeziorze Bajkał.

W 1999 roku dzięki organizacji "Wspólnota Polska" nasze stowarzyszenie otrzymało mieszkanie, w którym przeprowadzane są zajęcia szkółki niedzielnej, a także organizowane święta i jubileusze. Zbieramy się tam zarówno przy okazji świąt polskich jak i rosyjskich.

Od dwóch lat w Narodowej Bibliotece Buriacji przeprowadzamy wieczory poświęcone wielkiemu polskiemu kompozytorowi, Fryderykowi Szopenowi, a także Aleksandrowi Despot-Zenowiczowi, zasłużonemu burmistrowi byłego kupieckiego miasta Kiachta, i wielu innym polskim dziłaczom.

Nasza republika jest wielonarodowościowa i dlatego mniejszości narodowe uczestniczą w nowej organizacji – Asocjacji Narodów Buriacji, propagującej ideę niezawisłości każdego narodu. Nasze stowarzyszenie również uczestniczy w tym przedsięwzięciu.

Informacje o naszej działalności ukazują się regularnie w republikańskich mediach. Ostatnio Nadzieja zaczęła wydawać swoją gazetę “Pierwsze Kroki”, informującej o życiu organizacji. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Buriacji będą z szacunkiem odnosić się do każdej nacji i strzec jej narodowych tradycji.

Anna Winogradowa, Ułan-Ude


< powrót

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje