1/2002 (17): Doroczna narada prezesów organizacji polonijnych Kongresu Polaków w Rosji

8-11.11.2001 r.

8 listopada br. odbyła się w Moskwie doroczna narada prezesów organizacji terenowych Kongresu Polaków w Rosji połączona w tym roku z kursem metodologicznym dla nauczycieli szkół polonijnych, który przeprowadziła pani profesor Joanna Wójtowicz, dyrektor Polonijnego Centrum Nauczycielskiego w Lublinie. Obrady zaszczycili swoją obecnością Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w FR pan Andrzej Załucki i Konsul Generalny RP w Moskwie pan Tomasz Klimański, a także konsul RP w Irkucku p.Stanisław Sokół.

Program spotkania miał nieco inny charakter niż poprzednie - przewodniczący 8 komisji roboczych Kongresu składali sprawozdania z prac wykonanych w 2001 r. Komisja prawna (przewodnicząca H.Subotowicz-Romanow. Moskwa) uczestniczyła w pracach związanych z ustawodawstwem mniejszości narodowych w Rosji. Komisja prawna podejmowała dalsze starania w sprawie rehabilitacji Polaków w Rosji, związane z ewentualnym odzyskaniem polonijnego mienia skonfiskowanego w byłym ZSRR. Poważnym dorobkiem komisji naukowej (przewodniczący prof. dr hab. B.Szostakowicz. Irkuck) było podjęcie prac nad wydaniem w rosyjskim przekładzie dzieła — Syberia w kulturze narodu polskiego, który powinien się ukazać w pierwszym kwartale 2002 r. Z inicjatywy komisji odbyła się również w Irkucku konferencja naukowa: — Społeczność polska w Irkucku a współczesność. Dalsze prace wydawnicze ograniczają trudności finansowe. Komisja propagandowa (przewodniczący S.Leończyk. Abakan) uznała za zagadnienie kluczowe szerokie informowanie o działalności Polonii z wykorzystaniem Internetu. Zwrócono szczególną uwagę na ożywienie działalności terenowej prasy polonijnej wyróżniając kwartalnik — Rodacy - syberyjskie pismo Kongresu, wydawane w Abakanie. Regularnie ukazywały się pisma polonijne: kwartalnik — Gazeta Polska (Moskwa), — Głos znad Pregoły, (Kaliningrad), — Angelus (Perm) i inne. Warto nadmienić, że powstały również nowe pisma organizacji polonijnych. Referując działalność Komisji oświatowej p. A.Guziejewa z Tomska zwróciła uwagę na konieczność kształcenia własnej nauczycielskiej kadry polonijnej i racjonalne wykorzystanie polonijnych absolwentów polskich wyższych uczelni. W ramach działalności oświatowej Kongresu odbyły się kursy metodologiczne dla nauczycieli w Abakanie i w Moskwie. Komisja współpracy z Kościołem (przewodniczący S.Dumin. Moskwa) zwróciła uwagę na konieczność wystąpienia wobec władz kościelnych z prośbą, żeby nabożeństwa w parafiach polskich a także nauka religii odbywały się przede wszystkim w języku polskim a nie tylko rosyjskim.

Pan konsul Adam Perłowski zapoznał zebranych z Ustawą o repatriacji. Przedstawicielka Zarządu Krajowego Stowarzyszenia — Wspólnota Polska pani Irena Szyrkowiec odpowiadała na pytania uczestników narady dotyczące dalszej współpracy Stowarzyszenia z organizacjami Kongresu Polaków w Rosji. W związku z przewidywanym w 2002 r. III Zjazdem Kongresu Polaków w Rosji ustalono, że każdą organizację terenową będzie reprezentowało 2 delegatów. Powołano na naradzie komitet organizacyjny w składzie: H.Subotowicz-Romanow, S.Fiel, J.Jankowski,

W.Kulesza, P.Romanow, E.Superson, M.Tosta, E.Wasilewska.
Uczestnicy narady podjęli uchwałę ustalającą zadania na rok przyszły.


< powrót

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje