Rodacy na Syberii - archiwum numerów

3/2003 (23): W Sankt Petersburgu w dniach 9-17 lipca 2003 r odbyła się V Szkoła Letnia Języka i Kultury Polskiej połączona w tym roku z Forum Młodzieży Polonijnej w Rosji

W Sankt Petersburgu w dniach 9-17 lipca 2003 r odbyła się V Szkoła Letnia Języka i Kultury Polskiej połączona w tym roku z Forum Młodzieży Polonijnej w Rosji

Głownymi organizatorami Letniej Szkoły i Forum byli: parafia św. Stanisława, Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Polonia" im. Adama Mickiewicza, Stowarzyszenie. Wspólnota Polska" w Warszawie, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie (Warszawa) przy współpracy Konsulatu Generalnego RP w Sankt Petersburgu.

V Szkoła Letnia poświęcona była tematowi: "Dom jako środowisko wychowania do kultury narodowej". Dlatego też dominującymi jej tematami byli:

1. Dom, rodzina, wychowanie, obowiązki obywatelskie i patriotyczne w literaturze polskiej;

2. Kultura życia codziennego (w domu i wśród obcych) w literaturze i sztuce polskiej;

3. Dzieje narodu polskiego; postacie i zdarzenia - jako wzory wychowawcze;

4. Historia Polski ilustrowana sztuka, polska;

5. Sławni muzycy polscy: Fryderyk Chopin, Maria Szymanowska, Henryk Wieniawski. Program Szkoły Letniej obejmował także naukę polskich tańców ludowych i pieśni. W czasie obrad Forum odbywały się posiedzenia, dyskusje i panelowe spotkania związane tematycznie z rozwojem i stanem obecnym ruchu polonijnego w Rosji.

Wykładowcami byli: Rektor Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej ks.Krzysztof Pożarski, Konsul Hieronim Grala, choreograf Natalia Szykier oraz wykładowcy z Polski: Ewa Cywińska, Przemysław Czyżewski i Agnieszka Kałuża.


< powrot

Galerie zdjęć
Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą."
Godło Senatu Rzeczpospolitej Polskiej

Utrzymanie strony - Stowarzyszenie Edukacja i Nauka
Redakcja strony: dr Sergiusz Leończyk,dr Artiom Czernyszew
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje