Rodacy na Syberii - archiwum numerów

3/2003 (23): Dokument końcowy Forum Młodzieży Polonijnej w Rosji w Sankt Petersburgu

My, młodzi uczestnicy V Szkoły Letniej Języka i Kultury Polskiej, a także uczestnicy Forum Młodzieży Polonijnej w Rosji, zebrani z 21 miast Rosji w Sankt Petersburgu, a także Białorusi, Litwy, Mołdawii i Kazachstanu, zwracamy się z następującym apelem do różnych polskich organizacji, w kraju jak i zagranica.

Niezbędna jest nam Wasza pomoc i nieustanne wsparcie potrzebne dla integracji naszego młodego środowiska w Rosji. Prosimy o zwrócenie większej uwagi na nasze polonijne problemy, na nasza. "oddaloność" od Polski, abyśmy mogli jeszcze skuteczniej poznawać język, kulturę, tradycję i historię kraju naszych przodków. Dlatego też prosimy o pomoc w tworzeniu różnych szkół letnich języka i kultury polskiej w naszych rosyjskich miastach, aby jak najwięcej młodzieży mogło się w nich spotkać i zobaczyć prawdziwa. Polskę, Dla nas najlepszym przykładem takiej szkoły jest Szkoła Letnia w Petersburgu przy parafii św. Stanisława. Prosimy także jednocześnie o zwiększenie nauczycieli języka polskiego przyjeżdżających z Polski.

W celu lepszej koordynacji naszych działań myślimy o stworzeniu Centrum Polonijnej Młodzieży w Federacji Rosyjskiej na bazie Letniej Szkoły w Petersburgu, który dodatkowo wspierałby młodych Polaków w ich macierzystych polonijnych organizacjach rozsianych po bezkresach Rosji.

Wielu z nas nie było jeszcze nigdy w Polsce, kraju naszych przodków, zsyłanych za obronę polskości na Syberię. Dlatego też pragniemy z całego serca zobaczyć ten piękny kraj, znany nam niestety tylko na razie z wykładów na lekcjach historii, geografii, czy tez z opowiadań naszych babć. Prosimy zatem o ułatwienia nam przyjazdów do Polski, w tym także przez wprowadzenie bezpłatnych wiz dla polonijnej młodzieży.

Pragniemy także, aby w Polsce powstało centrum odpowiadające za współpracę z młodzieżą polonijną w Rosji. Bez takiego koordynacyjnego centrum trudno było by nawiązywać kontakty z polską młodzieżą.

Chcemy także, ze względu na duże odległości, współpracować ze sobą. na stronach internetu. W tym celu mamy zamiar utworzyć adres internetowy i sait, który pomagałby nam podtrzymywać kontakt korespondencyjny i współpracować ze sobą.

Naszym pragnieniem jest także, aby Forum Młodzieży Polonijnej w Rosji mogło się zbierać przynajmniej raz na kilka lat w różnych miastach rosyjskich, w celu dalszej integracji młodzieży i podsumowywania osiągnięć i dorobku Młodej Polonii w Federacji Rosyjskiej. Prosimy także o większe poświęcenie i zaangażowanie w nasze młodzieżowe polonijne problemy pracowników polskich placówek dyplomatycznych.

Jednocześnie też chcemy podziękować Stowarzyszeniu ."Wspólnota Polska", Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", Ministerstwu Edukacji Narodowej w Polsce, wszystkim polskim placówkom dyplomatycznym w Rosji za finansowe, materialne i merytoryczne wsparcie, dzięki któremu nauczyliśmy się także czytać i pisać po polsku. Dziękujemy też naszym nauczycielom i wykładowcom, za ich trud i poświęcenie w prowadzeniu nas do polskości. Ich ofiarna praca i zaangażowanie sprawiły, że możemy to podziękowanie napisać do Was po polsku. Dziękujemy także polskiemu duchowieństwu pracującemu w Rosji, za ich zrozumienie nos i duchową pomoc.

Podpisy uczestników Forum Młodzieży Polonijnej w Rosji z następujących miast:

Z Sankt Petersburga, z Tosna, z Nowogrodu Wielkiego, z Moskwy, ze Smoleńska, z Saratowa, z Kaliningradu, z Archangielska. z Kazania, z Samary, z Wołgogradu, z. Tiumenia, z Omska, Barnauła, z Bijska, z Krasna jarska, z Krasnodaru, z Sosnowoborska, z Ułan-Ude, z Żeleznogorska i Abakanu. a także z Biele (Mołdawia), z Wilna (Litwa), z Mińska i Grodna (Białoruś), z Kazachstanu i z Białegostoku (Polska)

Sankt Petersburg. 17.08.2003 r.


< powrot

Galerie zdjęć
Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą."
Godło Senatu Rzeczpospolitej Polskiej

Utrzymanie strony - Stowarzyszenie Edukacja i Nauka
Redakcja strony: dr Sergiusz Leończyk,dr Artiom Czernyszew
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje