2/2003 (22): Dzień Polaka w Świecie nad Sekwaną

Na początku maja br. odbyła się przy pomniku Adama Mickiewicza w Paryżu symboliczna uroczystość z okazji "Dnia Polonii i Polaków za granicą" mająca na celu ożywienie więzi z Macierzą rodaków oddalonych od Ojczyzny. Już od stanu wojennego w Polsce organizowano nad Sekwaną "Dzień Emigranta", który następnie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zamieniono na "Dzień Polaka w Świecie". Wokół pomnika Wieszcza Narodu Polskiego usytuowanego tuż przy Sekwanie w pobliżu Instytutu Polskiego pojawiły się piękne transparenty wykonane przez ideową artystkę malarkę panią Bronisławę Arciszewską z Warszawy pochodzącą z Kresów Wschodnich. Jeden z transparentów zawierał liczebność rodaków w poszczególnych krajach przekraczajacą 20 milionów, czyli stanowiącą ponad 1/3 część Narodu Polskiego.

Na początku uroczystości złożono przy pomniku Adama Mickiewicza wiązankę biało-czerwonych gożdzików. Następnie główny organizator spotkania dr socjologii i dziennikarz Jan Gruszyński przedstawił genezę organizowania "Dnia Polaka w Świecie" przypominając, że najpierw Episkopat Polski na czele z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim wydał w 1973 r. dekret, że 3 maja w którym przypada święto Królowej Polski będzie dniem szczególnych modlitw w Kraju w intencji rodaków mieszkajacych za granicą. Inicjatywę tę wspierali Księża Chrystusowcy, których głównym celem jest praca duszpasterska wśród Polonii. 3 maja 1981 r. zorganizowano na Placu Zamkowym w Warszawie spontaniczną manifestację "Dnia Emigranta", która zgromadziła ponad 2 tys. uczestników. W kolejnych latach. Dzień ten organizowano symbolicznie na przemian w Paryżu, w Warszawie a raz nad Bajkałem na Syberii. Po wybiciu się Polski na niepodległość zmieniono nazwę na "Dzień Polaka w Świecie", ponieważ Polacy podobnie jak przedstawiciele krajów demokratycznych nie chcą czuć się emigrantami ale być aktywnymi członkami danego społeczeństwa, tym bardziej że w ostatnich latach zacierają się granice między niektórymi państwami. Zabiegano przez kilka lat, aby Senat III R.P. dzień 2 maja uznał "Dniem Polaka w Świecie". Dekret w tej sprawie Senat wydał w 2001r.

Mówca przedstawił w skrócie w sposób dobitny żywotne problemy rodaków w świecie, ponieważ zna je dobrze gdyż od ponad 30 lat wędruje jako reporter śladami Polaków po różnych krajach i kontynentach. Główny akcent położył na rodaków na Syberii gdzie odbył sześc wypraw socjologiczno-reporterskich śladami polskich zesłańców i ich potomków i jego zdaniem Polacy w kraju i mieszkający na obczyznie powinni brać z nich wzór pod względem mocnego charakteru i patriotyzmu. Zasygnalizował bolesną sprawę repatracji rodaków z Kazachstanu, których serca zmęczyły się nadzieją powrotu do Ojczyzny.

Niezwykle ideowa pani Joanna Krasińska-Głażewska przebywająca w Zakładzie św. Kazimierza w Paryżu, pochodząca ze słynnego rodu Krasińskich wspomniała deportację na Syberię swojej rodziny z grodzieńszczyzny i pogrzebanie tam w śniegu dwóch swoich sióstr w wieku kilkunastu lat. Ta wspaniała rodaczka mimo, że jest ociemniała napisała swoje wspomnienia, które czekają na wydanie.

Reżyser, aktor i dziennikarz Tadeusz Różycki odczytał fragmenty z "Księgi Narodu Polskiego i Pielgrzymstwa Polskiego" Adama Mickiewicza. Nauczycielka Barbara Dec i inny rodak recytowali utwory o treści patriotyczno-religijnej. Rodaczka z Ukrainy z polskim rodowodem szlacheckim Nadzia Aleksandrenko, z zawodu pianistka i prowadząca chór przy Kościele Grekokatolickim w Paryżu odczytała pięknie po polsku fragmenty poezji Ojca Świętego Jana Pawła II "Tryptyk Rzymski" i wysunęła sugestię, aby organizowano wspólnie Dni Kultury Słowiańskiej, które integrowałyby Słowian. Dni te powinny odbywać się w różnych krajach na jesieni każdego roku, ponieważ dzięki inicjatywie Jana Pawła II od wielu lat jest obchodzony światowy dzień migracji.

Pod koniec spotkania odczytano rezolucję składającą się z 21 punktów skierowaną do władz polskich i różnych instytucji, aby wspólnie rozwiązywano palące problemy zwłaszcza dotyczące nowej fali migracji z Polski za chlebem. Zainicjonowano też zbiórkę na budowę Sanktuarium Pojednania przez karmelitów i karmelitanki bose w Usolu Sibirskim, gdzie był zesłancem po Powstaniu Styczniowym żołnierz Józef Kalinowski, obecnie św. Rafał. Na koniec spotkania odśpiewano Rotę "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród" i wyrażono życzenie, aby spotkania te odbywały się w następnych i miały one szerszy zakres.

Wszyscy uczetnicy po zakończeniu uroczystości mogli skorzystać z gratisowej półtoragodzinnej przejażdżki po Sekwanie – Bateaux Mouches, którego właściciel Jean Bruele wspólnie z żołnierzami polskimi walczył na Monte Cassino. W czasie stanu wojennego w Ojczyżnie, gdy generał Wojciech Jaruzelski chciał skorzystać z jego przystani, to powiedział publicznie, że na jego pokładzie nie ma miejsca dla generała w ciemnych okularach. Szczególnie uradowane ze spotkania pod pomnikiem Adama Mickiewicza i przejażdżki po Sekwanie były polskie Siostry Sercanki z Boliwi, które przebywały w Paryżu.

Wielką pomoc w zorganizowaniu "Dnia Polaka w Świecie" okazał rodak pan Bohdan Podrzycki mieszkający nad Sekwaną ponad 30 lat, któremu sprawy polskie bardzo leżą na sercu.

R E Z O L U C J A
Z OKAZJI "DNIA POLAKA W ŚWIECIE" 2003 r.

Zgromadzeni wokół Pomnika Adama Mickiewicza w Paryżu z okazji "Dnia Polaka w Świecie" kierujemy do władz Trzeciej Rzeczypospolitej nastepujące żądania i postulaty:

1. Żądamy, aby władze w Polsce stworzyły nowe miejsca pracy, aby jej obywatele nie musieli migrować za granicę za chlebem.

2. Domagamy się otoczenia opieką prawną i inną obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywajacych poza Krajem, a zwłaszcza młodzieży i studentów.

3. Żadamy, aby polskie placówki dyplomatyczne stawały w obronie dobrego imienia Polski i Polaków.

4. Domagamy się obniżenia wygórowanych opłat konsularnych.

5. Wyrażamy niepokój, że niektóre instytucje w Polsce dają nam odczuć, że w Ojczyżnie swojej czujemy się cudzoziemcami.

6. Protestujemy przeciwko nadawaniu przywilejów w Polsce przedstawicielom innych narodowości kosztem Polaków.

7. Przeciwstawiamy się nepotyzmowi narodowościowemu i rodzinnemu w obsadzaniu polskich placowek dyplomatycznych.

8. Domagamy się przyśpieszenia repatracji Polaków z Kazachstanu, Syberii i innych regionów byłego Związku Sowieckiego.

9. Żądamy uregulowania problemów Polaków na Wschodzie poprzez uchwalenie "Karty Polaka".

10. Domagamy się od władz III Rzeczypospolitej zapełnienia polskiej próżni kulturowej, ekonomicznej i innej pod różnymi szerokościami geograficznymi.

11. Zwracamy się do rodaków w różnych krajach, aby zachowywali się z godnością i byli ambasadorami kultury polskiej i dobrych cech Polaków zgodnie z Dekalogiem Emigracji – wskazaniami Ojca Świętego Jana Pawła II.

12. Z okazji przypadającego w tym roku 25-lecia Wielkiego Pontyfikatu Papieża Rodaka postulujemy, aby ten jubileusz obchodzono w całym świecie przy wsparciu placówek dyplomatycznych i różnych instytucji polskich i polonijnych.

13. Żądamy, aby władze w Polsce korzystały z doświadczeń zawodowych i innych Polaków mieszkających za granicą.

14. Domagamy się, aby Polacy z zagranicy byli reprezentowani w Sejmie i Senacie.

15. Domagamy się, aby władze w Polsce i różne instytucje przyczyniały się do zachowania tożsamosci narodowej rodaków za granicą.

16. Domagamy się uzdrowienia pojęć Naród – Ojczyzna – Patriotyzm, kiedy Polska staje się zagrożona przez globalizm i światową finansierę.

17. Protestujemy przeciw rozkradaniu majątku narodowego przez kolejne rządy III Rzeczypospolitej za wyjątkiem rządu premiera mecenasa Jana Olszewskiego.

18. Zdecydowanie przeciwstawiamy się korupcji i aferom panującym w Polsce i domagamy się ukarania winnych, którzy przyczynili się do upadku ekonomicznego Ojczyzny i masowego exodusu Polaków za granicę.

19. Potępiamy wykorzystywanie rodaków w pracy przez Polaków dorobkiewiczów i krwiopijców innych narodowości.

20. Przeciwstawiamy się, aby Polskę wprowadzali do Unii Europejskiej lokaje Moskwy, którzy teraz stali są również lokajami Brukseli.

21. Zapewniamy, że pragniemy być żywą cząstką Polskiego Narodu i nikt nie może decydować o nas bez nas!.

Rezolucję przyjęto przez aplauz. Została przekazana do następujacych osób i instytucji oraz środków społecznego przekazu:

1. Prezydent R.P. Aleksander Kwaśniewski
2. Premier R. P. Leszek Miller
3. Marszałek Senatu Longin Pastusiak
4. Marszałek Sejmu Marek Borkowski
5. Minister Spraw Zagranicznych Włodzimierz Cimosiewicz
6. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
7. Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska prof. Andrzej Stelmachowski
8. Organizacje polskie za granicą
9. Media w Polsce i środowiskach polskich za granicą
10.Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp
11. Ks.bp Karpiński, delegat Prymasa Polski ds. duszpasterstwa polonijnego

Jan GRUSZYŃSKY


< powrót

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje