4/2004 (28): II Konferencja Bałtycka

W dniach 10-12 grudnia odbyła się w Malmo i Kopenhadze II Konferencja Organizacji Polonijnych Regionu Morza Bałtyckiego. Tematem konferencji było "Nauczanie języka polskiego jako języka ojczystego".

W imieniu organizatorów, uczestników i gości konferencji powitali Maria Olsson, Prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji i Roman Śmigielski, Przewodniczący Federacji Organizacji Polskich i Polsko-Duńskich w Danii. Udział w konferencji wzięło 30 osób, przede wszystkim nauczyciele z krajów regionu oraz działacze i eksperci zawodowo lub funkcyjnie związani z nauczaniem języka polskiego. Gośćmi konferencji byli: Senator Tadeusz Rzemykowski, Przewodniczący Komisji Emigracji i Polaków za Granicą Senatu RP, Prof. Jan Mazur, Wiceprezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Prezydent EUWP Helena Miziniak i Marek Bykowski Konsul Generalny RP w Malmo. W czasie konferencji dokonano przeglądu i porównania stanu nauczania języka polskiego w krajach regionu. Zabierali w tej sprawie głos zarówno nauczyciele, jak i przedstawiciele krajowych związków polonijnych: Michał Mackiewicz z Litwy, Ryszard Sondowicz z Estonii, Halina Subotowicz-Romanowa z Rosji, Wanda Krukowska z Łotwy, Urszula Droganowska z Finlandii, Dr Maria Małaśnicka-Miedzianogóra z Danii i Joanna Janasz ze Szwecji. Spoza regionu zostali zaproszeni: Dr Konrad Sutarski Przewodniczący Ogólnokrajowego Samorządu Mniejszości Polskiej na Węgrzech i Ewa Ronay, którzy zaprezentowali węgierski model wspierania mniejszości i nowozałożoną polską szkołę na Węgrzech. Również spoza regionu przybyła Krystyna Sadowska z Paryża, przewodnicząca Komisji Oświatowej EUWP, która miała możliwość spotkania z członkami komisji i merytorycznego wykorzystania konferencji dla prac komisji. W pracach komisji oświatowej uczestniczyli m.in: Ewa Ronay, Józef Kwiatkowski, Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej na Litwie, Doc. Dr Irena Romanowska z Petersburga i Roman Miedzianogóra z Danii.

Konferencja podjęła najważniejsze bieżące tematy związane z nauczaniem języka polskiego, m.in. sprawę certyfikacji. Obszernie omówiono też sprawy kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych nauczycieli języka polskiego, a zwłaszcza możliwości jakie stworzyło w tym zakresie państwo polskie oraz stopień ich wykorzystania przez nauczycieli polonijnych. Było to możliwe dzięki temu, że Prof. Mazur jest członkiem Państwowej Komisji Certyfikacyjnej Języka Polskiego i Dyrektorem Polonijnego Centrum Kształcenia Nauczycieli UMCS w Lublinie, a Pani Maria Piotrowicz, Prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Łodzi i Przewodniczącą Komisji Oświatowej Stowarzyszenia. Duży wkład w dyskusję wniósł również referat przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, pani Joanny Wójtowicz, Dyrektora Polonijnego Centrum Nauczycielskiego w Lublinie. Pani Krystyna Gąsowska, Dyrektor Biura i Domu Polonii w Krakowie zaprezentowała założenia i program Polonijnego Forum Oświatowego, które odbędzie się w przyszłym roku w Bielsku-Białej. W podsumowaniu uczestnicy i goście wysoko ocenili merytoryczną i organizacyjną stronę konferencji oraz kompetencje zebranego gremium.

Red.

Na zdjęciazh:



Od lewej: Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych (EUWP) Helena Miziniak, Dyrektor Centrum Języka i Kultury dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie Prof. Jan Mazur i Prezes Kongresu Polaków w Rosji Halina Subotowicz-Romanow



Uczestnicy konferencji


< powrót

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje