4/2004 (28): Ważny dzień na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego

Ważny dzień na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego

14 października 2004 roku o godzinie 12.00., jak zazwyczaj w drugi czwartek każdego miesiąca, odbyło się posiedzenie Rady Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Jednak już o dwie godziny wcześniej, tj. od godziny 10.00 w Instytucie Historii odbywała się obrona pracy doktorskiej Sergiusza Leończyka. Praca nosiła tytuł "Polacy w południowej części guberni jenisejskiej od XIX do początku XX wieku", a jej promotorem był prof. zw. dr hab. dr honoris causa UPZ Antoni Giza, zaś recenzentami: prof. UAM dr hab. Artur Kijas i prof. US dr hab. Andrzej Furier. Przewodniczącym całego procesu został prof. US dr hab. Andrzej Romanow, który rozpoczął posiedzenie Rady Instytutu Historycznego US od otwarcia obrony pracy, po czym promotor poinformował zebranych o życiorysie doktoranta, zwracając szczególną uwagę na jego aspekty naukowe i polskie. Doktorant studiował w uczelniach rosyjskich, następnie wybrano go na prezesa Polonii Republiki Chakasji. Został także redaktorem syberyjskiego kwartalnika Kongresu Polaków w Rosji pt ."Rodacy", a także dyrektorem szkoły polonijnej w Abakanie. Jest autorem szeregu opracowań naukowych (dwie książki i szereg artykułów) oraz publicystycznych.

Wracając zaś do rozpoczętego toku, to po zapoznaniu zebranych z życiorysem Doktoranta, i zaprezentowaniu przez Niego autoreferatu rozprawy, Recenzenci odczytali recenzje, podnosząc w nich pionierskość pracy doktorskiej, maksymalne wyzyskanie cennych źródeł, szczególnie archiwalnych, nawet tych nie do końca opracowanych, katalogów, notatek itp. Nastąpił potem moment wolnych głosów jako, że obrona doktoratu jest prowadzona publicznie, toteż każdy obecny mógł go podważać, zadawać pytania itp. Jednak kontrowersji w zasadzie nie było, jedynie podnoszono pionierskość pracy, która pewnie otworzy drogę do dalszych badań w uczelniach polskich nad diasporą polską na Syberii. Po replice Doktoranta, czyli Jego odpowiedzi na zarzuty, których de facto nie było, nastąpiło głosowanie tajne, zakończone wynikiem jednogłośnym. Kończyło się posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Historii, a rozpoczynała Rada Wydziału Humanistycznego. Na początku tego posiedzenia pod głosowanie tajne sprawę doktoratu Sergiusza Leończyka poddał dziekan Wydziału, prof. zw. dr hab. Adam Wątor. Głosowanie pewnie dałoby taki sam wynik, gdyby nie to, że jeden z członków Rady, prawdopodobnie przez nieuwagę wstrzymał się od głosu. Jednak Pan Leończyk otrzymał od Dziekana tymczasowe zaświadczenie o nadanym stopniu doktora nauk humanistycznych w dziedzinie historii. Uroczyste wręczenie dyplomu nastąpi w dniu 10 grudnia w rektoracie US.

Gratulujemy!!!!

Krystyna JANASZEK
Prof. US dr hab. w Instytucie Slawistyki US

10 grudnia w auli głównej Rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się promocja nowych doktorów. Wśród promowanych był również Sergiusz Leończyk z Abakanu, który jako pierwszy z Polonii syberyjskiej obronił na polskiej uczelni pracę doktorską z historii.

Na zdjęciach:



Sergiusz Leończyk z promotorem Prof. Antoninem Gizą



Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Prof. Zdzisław Chmielewski wręcza dyplom doktorski



Dyplom honorowy Odziału Związku Sybiraków RP w Zielonej Górze odczytuje p. Edward Kowalski



Przyjęcie po promocji



Spotkanie w siedzibie Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Sybirackich w Szczecinie


 


 


 


< powrót

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje