2/2004 (26): "Latarnik" serdecznie zaprasza. Tiumień

Dni Kultury Polskiej w obwodzie tiumeńskim rozpoczęły się 14 maja uroczystą mszą w kościele rzymsko-katolickim w Tiumeniu. W tym roku uroczyste Dni Kultury Polskiej zostały poświęcone 100-leciu tiumeńskiej parafii rzymsko-katolickiej p.w. Św. Józefa i 60-leciu utworzenia obwodu tiumeńskiego.

Uznaliśmy, że jest sens spojrzeć w przeszłość i zobaczyć, jak żyli Polacy na Syberii przez ten te lata, - mówi Sergiusz Fiel wiceprezes Kongresu Polaków w Rosji, prezes Centrum Oświaty i Kultury Polskiej Obwodu tiumienskiego „Latarnik”. Oprócz tego w tym roku przypada 155 rocznica śmierci wielkiego Polaka- który jest symbolem polskiej kultury - Fryderyka Chopina. Te trzy rocznice wyznaczyły program Dni Kultury Polskiej w Tiumeniu.

Pierwszy dzień – uroczystości w Tiumeniu. Po mszy, autokarowa wycieczka „Śladami Polaków w Tiumeniu”. Potem wystawa prac malarzy polskich ze zbiorów tiumieńskiego obwodowego muzeum sztuk pięknych. W obwodowej bibliotece naukowej otwarto wystawę „Polacy w obwodzie tiumeńskim”, gdzie przedstawiono ciekawe materiały historyczne dotyczące znanych Polaków na ziemi syberyjskiej. W ramach tej wystawy odbyła się prezentacja książki Sergiusza Fiela pt. „Rzymsko-katolicka parafia p.w. Św. Jozefa w Tiumeniu (historia i teraźniejszość)”. Później w bibliotece pokazano przedstawienie muzyczno-poetyckie poświęcone Fryderykowi Chopinowi. Przygotowując się do obchodów Dni rozpisano konkursy dla dzieci i młodzieży szkół tiumieńskich - konkurs recytatorski, konkurs wykonawców muzyki Chopina, konkurs esejów nt. „Mój polski rodowód” oraz konkurs rysunków nt. polskiej historii i kultury.

Również pierwszego dnia uroczystości w Domu Kultury „Stroitiel”, gdzie mieści się Centrum „Latarnik” z bogatym muzeum pamiątek polonijnych i biblioteką z literaturą w języku polskim, odbyła się prezentacja tradycyjnych potraw polskiej kuchni połączona z degustacją..

Drugi dzień – uroczystości w Iszymiu. Po raz pierwszy taka uroczystość polonijna odbyła sięw tym mieście. Historia diaspory polskiej na tej ziemi zaczyna się na początku kolonizacji Syberii. Polacy byli wśród wojowników Jermaka w końcu XVI w., potem pojawili się zesłańcy – konfederaci barscy, uczestnicy powstań narodowych, a dobrowolni przesiedleńcy na początku XX w. Ciężki los Polaków w czasach porewolucyjnych zmuszał Polaków do ukrywania narodowości.

Nierzadko Polak miał siostry i braci zapisanych jako narodowości rosyjskiej, ukraińskiej lub białoruskiej. Wielu z nich już utraciło język, wiarę i więzi rodzinne z Polską. W rejonie niżnietawdzińskim było kilka wiosek polskich – pozostały tylko nazwiska. Tak straszne były represje lat trzydziestych wobec żyjących na ziemi tiumieńskiej Polaków.

Na uroczystości na ziemi iszymskiej przyjechali Polacy z rejonów berdiużskiego, abatskiego, gołyszmanowskiego, aromaszewskiego, armizonskiego, sorokinskiego, wikułowskiego, kazańskiego i sładkowskiego. Z Tiumeni po raz pierwszy przyjechał z występami chór pieśni polskiej „Latarnicy”, zespół choreograficzny „Karuzela”, zespoły „Kwiat paproci” i „Latarki”.Polacy z Tiumenia obdarowali gości książkami, czasopismami, materiałami o ruchu polonijnym i konkretnie Stowarzyszeniu „Latarnik” w językach polskim i rosyjskim. Otwarcie Dni Kultury w Iszymiu odbyło się na placu przed kościołem rzymsko-katolickim, następnie odbyła się msza. W miejscowym Domu Kultury otwarto wystawy: „P.Jerszow i A.Januszkiewic" (ze zbiorów rejonowego muzeum krajoznawczego) i „Polacy w Iszymiu”(ze zbiorów prywatnych ). Tam też odbył się koncert zespołów polonijnych z Tiumenia. Najciekawszym momentem stało się odsłonięcie tablicy: w miejscu w którym stał dom kupca. A. Zalewskiego u którego gościł podróżujący po Syberii wielki rosyjski pisarz i dramaturg Antoni Czechow.

Koniec dnia był poświęcony pamięci zmarłych Polaków. Goście pojechali na stary miejski cmentarz, gdzie złożyli wieńce.

My żyjący potomkowie naszych sławnych przodków , staramy się o Nich nie zapominać – mówi Sergiusz Fiel. Chcielibyśmy, aby nigdy nie przerwała się ta więź pomiędzy Polakami,żyjącymi w jednym obwodzie. Pomożemy im odznaleźć się, nie zgubić swoich narodowych korzeni.

Red.

Chór śpiewa w kościele

 

Wspólne zdjęcie polonii obwodu tiumeńskiego po mszy św. w Iszymiu

 

Śpiewa chór polskiej pieśni "Latarnicy" kierowany przez Nadieżdę Bielawską

 

Tańczy "Karuzela"

 

Literatura w języku polskim rozchodzi się jak "świeże bułeczki"

 

Rodzina Gałyńskich z rejonowego centrum Kazanskoje obwodu tiumeńskiego śpiewa po polsku

 

Wioletta Wilum recytuje wiersz K.I.Gałczyńskiego o F.Chopinie

 

Młodsza grupa "Karuzeli"

 


< powrót

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje