1/2004 (25): “Polska w sercu” – Saratów 2003

Drugi Festiwal Piosenki Polskiej

“Polska w sercu”- Saratów 2003.

Znaczącym wydarzeniem w życiu kulturalnym Saratowa zeszłego roku był II Festiwal Piosenki Polskiej „Polska w sercu” Saratów 2003. Organizatorem festiwalu była Saratowska Regionalna Organizacja Społeczna Narodowo- Kulturalne Centrum „Dom Polski” wraz z Miejskim Centrum Kultur Narodowych Saratowa, w którym to 14 grudnia odbył się festiwal.

 

Była to impreza kończąca Dni Kultury Polskiej w Saratowie. Po kilkunastu miesiącach przygotowań, sala koncertowa zapełniła się widzami a na scenę wyszli wykonawcy, aby zaprezentować jeden lub dwa utwory kompozytora polskiego, piosenkę ludową, patriotyczną lub kolędę. Były to zarówno chóry dorosłe jak i dziecięce. Wśród wykonawców byli również soliści, duety i chór weteranów. Do uczestnictwa w festiwalu zgłosiło się bardzo wielu chętnych, co wymusiło dwuczęsciowa formule konkursu.

Głos prowadzącego, teksty o Polsce i jej kulturze, tradycjach, historii, przyrodzie, a także dekoracje sceniczne i piękny śpiew przenosiły widzów z XVIII poprzez XIX i XX w. do naszych czasów. W związku że zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia kilka chórów zaśpiewało przepiękne polskie kolędy. Widzowie z zapartym tchem słuchali dźwięków nieznanych melodii. Jednak niejednokrotnie widownia ożywiała się już po pierwszych akordach popularnych w latach 60 i 70 polskich piosenek. Dużym wzięciem cieszyły się również piosenki współczesnych wykonawców, przeniesione wprost z najnowszych list przebojów. Hity znane Saratowianom z prowadzonego przez półtora roku programu radiowego „Gramofon”.

Wysoki, wyrownany poziom stawiał wykonawcom duże wymagania. Jury, które oceniało program konkursowy, roździelało nagrody w 6 kategoriach. Poza konkursem występowal tylko żeński chór „Saratowska Polonia”, który otwierał festiwal i na zakończenie wystapił z koncertem. Jury podkreślało wysoki, profesjonalny tembr głosów chórzystek, czystą intonację przy wykonaniu pieśni a capella. Wspomniała o tym w notatce także miejscowa niemiecka gazeta „Wolgazeitung”.

Nagrodzono wszystkich 150 wykonawców dyplomami za uczestnictwo, zdobywcy pierwszych miejsc w 6 nominacjach otrzymali cenne nagrody.

1.Najlepszy chór dziecięcy szkół muzycznych nr 16 i 18 za utwory „Jak dobrze nam zdobywać góry” oraz „Czerwone jabłuszko”.

2.Najlepszy zespól dorosły - „Blagodać” Miejskiego Centrum Kultur Narodowych za utwory “Kum i Kuma” i kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”.

3.Najlepszy wokalista dziecięcy- Anastasja Jewstifiejewa z NKC “Dom Polski” za kolede ,,Lulajże, Jezuniu’’.

 4.Najlepszy wokalista wśród dorosłych- Nurganym Nuruszewa z Centrum Kultury Kazachskiej za „Gdybym ja była słoneczkiem na niebie”.

5.Wyrazista indywidualność - Roza Ekażewa.

 6.Za oryginalne wykonanie piosenki narodowej Paweł Szylkin i Paweł Zagrieba- utwór “Hej sokoły”.

 Zamykając festiwal, Jan Jankowski Przewodniczący Rady SROS „Dom Polski”, członek Prezydium , Przewodniczący Komisji ds. Kultury Federalnej Polskiej Narodowo- Kulturalnej Autonomii „Kongres Polaków w Rosji” a zarazem Przewodniczący II Festiwalu Piosenki Polskiej “Polska w sercu”- Saratow 2003 podziękował wszystkim uczestnikom za przygotowanie repertuaru. Osobne podziękowania skierował do wykładowców i dyrektorów szkół uczestniczących w festiwalu oraz dyrektorom domów kultury, centrów narodowościowych, a szczególnie kazachskiemu, ormiańskiemu, tatarskiemu i rosyjskiemu oraz MCKN i jego pracownikom za ogromny wkład organizatorski. Osobne podziękowania skierowano do zastępcy dyrektora MCKN TatjanyKrawczenko.

Upominkiem specjalnym wyróżniono Kierownika Sekcji Kulturalnej SROS „Dom Polski” Margaritę Glazunową. To dzięki jej idei i inicjatywie odbył się Festiwal Piosenki Polskiej „Polska w sercu”. Wykonała ona wiekszość pracy organizacyjnej, stworzyła scenariusz festiwalu, koordynowała przygotowania, a jednoczesnie wystepowala na scenie jako chórzystka.

 Ostatnim akordem, który przebrzmiał tego dnia było przyjęcie, na które zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy i organizatorzy oraz goście specjalni- przedstawiciele władz mniejszości narodowych. Poczęstunek przygotowały panie z Polskiego Domu, a Bożena Zbaraska specjalnie na te okazję upiekla swoje słynne ciasteczka. W przerwie i po zakończeniu festiwalu goście mogli podziwiać wystawę rysunków „Polska oczami dziecka”, w przygotowaniu której pomagała Marina Razogriejewa. W siedzibie SROS “Dom Polski” czynna była stała ekspozycja, tematem której jest kultura, ekonomia i tradycje Polskie. Wszystkie te przedsięwziecia były możliwe dzięki pomocy Stowarzyszenia „Wspolnota Polska” w Warszawie oraz Konsulatowi Generalnemu RP w Moskwie i Biura Radcy Handlowego w Moskwie za co SROS „Dom Polski” wyraża serdeczne podziękowania.

Grzegorz BEDNAREK,
nauczyciel jezyka polskiego w Saratowie


< powrót

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje