4/2005 (32): TAKIEGO NAJŚCIA POLAKÓW PAŁAC NIE PAMIĘTAŁ

Po raz pierwszy do Sankt Petersburga zawitały polskie aktualne i historyczne tytuły prasowe, ukazujące się o imponującym przekroju geograficznym poza Polską. Od Wielkiej Brytanii, poprzez Austrię, Francję, Japonię, Egipt, Kanadę, Południową Afrykę, Italię (30 krajów – 179 tytułów). A stało się to za sprawą miejscowej polonijnej Gazety Petersburskiej, ukazującej się od sześciu lat w mieście nad Newą, a nade wszystkim Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie na czele z panią Agatą Kalinowską-Bouvy, która to, na przekór może i nawet samej sobie, przyjęła zaproszenia Gazety i przyczyniła się do kolejnego pomostu porozumienia pomiędzy Polonią Petersburską, a europejsko- światową.

2 października w pięknym pałacu księcia Władimira Aleksandrowicza (syna cara Aleksandra II), nieopodal Pałacu Zimowego (zimowej rezydencji imperatorów Wszechrusi) nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy ”Prasa polonijna w świecie wczoraj i dziś” w ramach Dnia Prasy Polonijnej w Rosji (po raz pierwszy). W pałacu księcia, obecnie rezydencji Rosyjskiej Akademii Nauk, prezentowano różnorodne w treści i formie polskie wydawnictwa, skrzętnie zgromadzone przez autorkę wystawy – panią Agatę Kalinowską-Bouvy, powitaną przez miejscowe środowisko polonijne i miejskie wręcz entuzjastycznie. W uznaniu pracy i pomysłu. Dla petersburżan sprawą ważną była obecność na tej wystawie petersburskiego tytułu - Gazety Petersburskiej.

Uroczystość otwarcia miała, jak przystało na pokoje carskie, piękną oprawę protokolarną. Przybyli nań przedstawiciele administracji miasta, organizacji narodowościowych, Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej. Słowo wstępne wygłosił profesor Rajmund Piotrowski, znany filolog-romanista, jedyny członek rzeczywisty zagraniczny z Rosji w Polskiej Akademii Umiejętności. Po czym głos zabrał opiekun Polonii Petersburskiej konsul Wojciech Gutowski, któremu dzielnie sekundował wicekonsul ds. opieki konsularnej Jacek Antosz. W swoim wystąpieniu pani A. Kalinowska-Bouvy zaprezentowała wystawę i Polskie Stowarzyszenie Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie - APAJTE. Niektórzy z obecnych twórców pochodzenia polskiego po raz pierwszy usłyszeli o jego istnieniu. Zebranych podziwiali piękną polszczyznę pani Agaty, a nade wszystkim jej pracę i pomysł wędrownej wystawy, promującej polskie dziennikarstwo za granicą. Wystawa „Prasa polonijna w świecie wczoraj i dziś” stała się wydarzeniem w życiu środowiska polonijnego i wyszła poza jego ramy poprzez prezentację w znanym domu, gromadzącym na codzień elitę naukową miasta. W ramach polskiego sezonu petersburskiego 2005/2006 wystawę połączono z żywą prezentacją rubryki Gazety Petersburskiej – Renesans Polonijny. Konstanty Snycarz zaprezentował własne prace malarskie: niezwykle interesujące i posiadające świetne recenzje środowisk twórczych miasta. Koloryt, technika, przejmująca skala nastrojów, specyficzny wschodnio-europejski rytm... Wszystko to podniosło nastrój obecnych Polaków, osób pochodzenia polskiego i sympatyków wszystkiego, co polskie. A było nas sporo – ponad 300 osób. Takiego najścia Polaków pałac nie pamiętał.

Dziękujemy pani Agacie Kalinowskiej-Bouvy, dziękujemy wszystkim kolegom pióra prasy polonijnej i cieszymy się, ze mogliśmy gościć w naszym mieście tytuły.

Mamy nadzieję, ze odważny krok na Wschód, do Północnej Palmiry, pani Kalinowskiej-Bouvy, poszerzy krąg naszych przyjaciół, więc, do zobaczenia.

Teresa KONOPIELKO




< powrót

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje