2/2005 (30): Polacy w Kraju Przyjenisejskim

Zbiór artykułów popularno-naukowych "Polacy w kraju Przyjenisejskim" otwiera przed czytelnikiem nowe i niecałkiem jeszcze zbadane karty historii diaspory polskiej w guberni jenisejskiej i później w Kraju Krasnojarskim i Chakasji, teren ten ostatnio jest określany w literaturze historycznej jako kraj Przyjenisejski.

Zebrane materiały wynik dwóch międzyregionalnych konferencji "Polski temat w pracach archiwów i muzeów Chakasji i Kraju Krasnojarskiego", prowadzonych w 2003-2004 r. w Abakanie (stolicy Chakasji) i Minusińsku (południowa część Kraju Krasnojarskiego), jednak większa część referatów została wygłoszona podczas seminarium naukowo-praktycznego organizowanego 26 listopada 2004 r. przez Krasnojarskie kulturalne-historyczne centrum muzealne w Krasnojarsku.

Poruszone tematy to nie tylko losy zesłańców oraz dzieje dobrowolnego osadnictwa na terenie guberni jenisejskiej. Ciekawe są losy dzieci zesłańców, jak np. życie i kariera administracyjna gubernatora Polaka Jana Krafta.

Autorzy artykułów tego zbioru - naukowcy, pracownicy muzeów, archiwów, nauczyciele, członkowie stowarzyszeń polonijnych z Krasnojarska, Abakanu, Szuszeńskoje oraz z Sankt Petersburgu postarali się przede wszystkim przedstawić ten nieoceniony wkład diaspory polskiej w naukę, gospodarkę oraz życie kulturalne Syberii, szczególnie w okres jej rozkwitu na początku XX w.

W zbiór weszły także artykuły polskich naukowców między innymi: Profesora Antoniego Kuczyńskiego znanego badacza historii polskiej diaspory na Syberii, który jest kierownikiem Ośrodka Badań Wschodnich Uniwersytetu Wrocławskiego, profesora Antoniego Gizy kierownika katedry historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Szczecińskim, znanego przede wszystkim jako slawista, badacz rosyjsko-polskich stosunków na przełomie XIX-XX w.

Inicjatywa wydania tego zbioru powstała podczas pierwszej konferencji 11 listopada 2003 r., gdzie zostało powołane także Polonijne Towarzystwo naukowe. Nasze zamierzenia wydawnicze pomogła zrealizować zawsze nas wspierająca senacka Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" z Warszawy.

Redaktor naukowy wydawnictwa
dr Sergiusz Leończyk



< powrót

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje