SELECT id_tekst,tytul,zajawka,zdjecie_glowne,tresc,id_kategorii FROM tresci_naglowki LEFT JOIN tresci_teksty ON (tresci_naglowki.id_tekst=tresci_teksty.id_teksty) WHERE czy_opublikowany=1 AND id_organizacji='1' AND id_jezyka='1' AND id_tekst='4903' AND nr_strony='5' LIMIT 1

Przyjaciele „Polonii” Chakasji

   „Polonia” Chakasji wspiera pobliskie organizacje polonijne: „Polonię Minusińska” z oddziałami w Szuszeńskoje, Karatuzskoje i Małej Minusie.

   Od roku 2000 r. organizacja współpracuje z Ogólnopolską Federacją Stowarzyszeń Sybirackich z siedzibą w Szczecinie. W 2001 r. w Małej Minusie odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie byłego Polskiego domu dziecka przez jej wychowanka wice prezesa Federacji Bolesława Włodarczyka, natomiast na wiosnę 2003 r. odbył się I Zjazd byłych wychowanków Domu dziecka w Małej Minusie.

   Organizacja ściśle współpracuje z Ministerstwem Kultury Republiki Chakasji. Przykładem tej współpracy może służyć powstałe przy Bibliotece Narodowej Centrum Książki Polskiej z przydzielonym etatem oraz odremontowanym pomieszczeniem dla prób i siedzibą zespołu ludowego „Syberyjski Krakowiak” w Abakanie. Ministerstwo edukacji i nauki Chakasji przy współpracy z samorządem rejonu Bogradzkiego od roku 2001 utrzymuje etat nauczyciela języka polskiego w wiosce Znamienka . Placówka podlegającą Ministerstwu Republikańskie Centrum Dziecięcej Twórczości w Abakanie finansuje od października 2006 r. 2 etaty nauczycieli języka polskiego. Natomiast Miejski Wydział Edukacji w Abakanie finansuje 1 etat choreografów dziecięcego zespołu „Syberyjski Krakowiak”. Ministerstwo ds. Polityki Regionalnej dofinansowuje co roku 2 imprezy Organizacji: Święto „Wiosna Polonii” w maju oraz Dni Kultury Polskiej.

   Organizacja nigdy nie miała swego pomieszczenia i dla swoich celów wykorzystywała sale Szkoły Polonijnej do roku 2005, a po roku 2006 wszystkie organizacyjne imprezy odbywają się w placówkach Ministerstwa Kultury Chakasji – w Republikańskim Centrum Kultury i Bibliotece Narodowej Chakasji. Znacznie większą pomoc organizacja „Polonia” w Chakasji otrzymuje z Polski, a szczególnie od Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Wydziału Konsularnego RP w Irkucku. Przez cały czas działalności kontakty te coraz lepiej się rozwijają.

 

 

Galerie zdjęć
Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą."
Godło Senatu Rzeczpospolitej Polskiej

Utrzymanie strony - Stowarzyszenie Edukacja i Nauka
Redakcja strony: dr Sergiusz Leończyk,dr Artiom Czernyszew
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje