Konferencja o Polakach na Syberii

W dniach 4–5 lipca 2025 r. w Kłóbce powiatu włocławskiego na Kujawach uroczyście obchodzono 700-lecie Parafii. W ramach obchodów Święta Parafii, w piątek 4 lipca odbył się uroczysty odpust z uroczystą Sumą Odpustową, a następnie prezentacja i przemarsz grup rekonstrukcyjnych.

W sobotę 5 lipca w godzinach 9.00–13.00, w Spichlerzu dworskim w Kłóbce, odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona losom Polaków na Syberii. Referat na temat „Polscy zesłańcy w guberni jenisejskiej i ich udział w powstaniu zabajkalskim” wygłosił dr hab. Sergiusz Leończyk, redaktor pisma „Rodacy”. W konferencji wzięła udział Maria Iwanowa, honorowy Prezes Polskiej Narodowo-Kulturalnej Autonomii „Nadzieja” z Ułan Ude. Wzięła ona udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamięci przewódcy powstania zabajkalskiego Narcyza Celińskiego oraz podzieliła się w swoim wystąpieniu doświadczeniem w upamiętnieniu wydarzeń powstania zabajkalskiego 1866 r. na terenie Republiki Buriacji.

Powstanie polskich zesłańców po powstaniu styczniowym 1863 r. wybuchło w lecie 1866 r. Po kilku dniach walk powstańcy zostali pokonani, a przywódcy powstania zostali straceni. Pamięć o nich została uwieczniona na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Nad rzeką Miszycha w Buriacji w roku 2001 ustanowiono krzyż pamięci nad zbiorowym grobem powstańców, który został zniszczony w 2023 r.

Partnerem wydarzenia jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu.

Wśród współorganizatorów konferencji jest Instytut Historii Uniwersytetu w Siedlcach.

Jest to pierwsza konferencja poświęcona powstaniu Polaków nad Bajkałem, następna — druga jest zaplanowana na lipiec 2026 r. w 160. rocznicę powstania.

Sergiusz LEOŃCZYK

Organizacje