Boże Narodzenie 2014 w Ułan Ude

Święta Bożego Narodzenia w Autonomii Polaków „Nadzieja” w Ułan Ude miały uroczysty i rodzinny charakter. Przygotowywali się do nich wszyscy, i dorośli, i dzieci. Zaplanowano wiele interesujących przedsięwzięć.

24 grudnia 2014 r. w Domu Polskim odbyła się Wigilia. Uczestniczył w niej  szczególny gość – Konsul Generalny RP w Irkucku, Marek Zieliński z żoną. Na odświętnie i tradycyjnie nakrytym stole znalazło się sianko, na nim biały obrus, opłatki, 12 wigilijnych postnych potraw, w tym barszcz z uszkami i omul bajkalski. Zgodnie z polską tradycją przy stole zostawiono jedno puste miejsce. Prezes Autonomii Polaków, pani Maria Iwanowa powitała wszystkich bardzo serdecznie – Spotykamy się dzisiaj, w ten piękny wieczór przy wigilijnym stole. Życzę błogosławieństwa Bożego, zdrowia i wszelkiej pomyślności; by Święta Bożego Narodzenia były pełne radości, a Nowy Rok przyniósł pokładane w nim nadzieje. Niechaj nigdy w naszych domach nie zabraknie chleba, by zawsze było go pod dostatkiem dla wszystkich ludzi. Niechaj dobro, szczęście i powodzenie nas nie opuszczają.

Po zapaleniu świecy i przeczytaniu fragmentu z Ewangelii według św. Łukasza: W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie (…), wszyscy przełamali się opłatkiem i wzajemnie złożyli życzenia. Opowieściom przy wigilijnym stole nie było końca. Słuchano także polskich kolęd i je śpiewano. Wieczorem można było pójść na pasterkę.

Równie piękną oprawę miało spotkanie bożonarodzeniowe, w którym wzięła udział ułanudeńska Polonia. Rozpoczęła je pani Maria Iwanowa, mówiąc o istocie świąt i potrzebie bycia razem – W środę w polskich domach, zgodnie z tradycją odbyła się wigilia, w naszych również. Boże Narodzenie – to święta dla polskich rodzin bardzo wyjątkowe i bardzo ważne. Cieszymy się, że jesteśmy razem, bardziej sobie bliscy i drodzy niż w zwykłe dni. Piękna choinka, włożone pod nią prezenty, ciche melodie kolęd przenoszą dorosłych w świat dzieciństwa, a dzieci wzbogacają w przeżycia, do których zawsze będą chętnie wracać we wspomnieniach. Dzielenie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd przy wigilijnym stole to symbole wzajemnej jedności, miłości, pokoju. Wigilia rozpoczyna święta Bożego Narodzenia - rodzinne święta pełne pięknych tradycji i podniosłego nastroju. (…) Z okazji świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku życzę wszystkim radości, miłości, pogody ducha i wytrwałości. Budujmy nasz Dom Polski wszyscy razem, umacniajmy go naszymi działaniami, pracą i zaangażowaniem. Dom jest jak drzewo, bez korzeni nie uda się mu urosnąć. Niechaj nowe pokolenie Polaków na Syberii nie zapomina o swoich przodkach, niech kultywuje polskie tradycje i zwyczaje. Bo miłość do drugiego człowieka  i do Ojczyzny jest najwyższą miłością. Życzę wszystkim sukcesów i spełnienia marzeń.

Po tych pięknych słowach uczniowie Polskiej Społecznej Szkoły Języka i Kultury przy Autonomii Polaków „Nadzieja” przedstawili jasełka, w których wystąpili: Aleksander Mazechin (Pasterz), Danił Zakijew (Pasterz), Zofia Nowikowa (Gwiazda), Żanna Antonowa (Góral), Galina Balczinowa (Pasterka), Marina Balczinowa (Pasterka), Daria Awrutina (Aniołek), Tatiana Danchanowa (Aniołek), Natalia Bukłowa (Diabełek), Stefan Brykow (Kacper), Jerzy Czebunin (Melchior), Maks Zborowski (Baltazar), Stanisław Martyniuk (Św. Józef), Natalia Nowikowa (Maryja).

W oczekiwaniu na przybycie Świętego Mikołaja nie zabrakło kolęd, wspomnień i refleksji. Święty Mikołaj przyszedł z prezentami do wszystkich oraz z podarunkami dla tych, którzy uczęszczają na zajęcia języka polskiego, a także dla osób ze stuprocentową frekwencją (co było miłym zaskoczeniem).

Miejscowi Polacy dzielili się dobrym słowem, uśmiechem i życzliwością. Panowała wspaniała rodzinna atmosfera. W tym roku spotkanie bożonarodzeniowe było niezwykłe, a to za sprawą ofiarności i gorących serc mieszkańców gminy Olecko, którym cała polonijna społeczność Ułan Ude składa ogromne podziękowania.

W świątecznym klimacie, 27 grudnia 2014 r. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ułan Ude odbył się koncert organowy w wykonaniu Dariusza Bąkowskiego-Koisa (prorektora ds. Dydaktyki i Rozwoju Kadry Akademii Muzycznej w Krakowie), który zaprezentował m.in. pieśni bożonarodzeniowe, hymny i chorały polskich kompozytorów. Licznie zgromadzona publiczność gorąco przyjęła jego występ. W koncercie uczestniczył minister kultury Buriacji, Timur Cybikow i dyrektor Buriackiej  Filharmonii, pani Natalia Ułanowa. Organizatorem muzycznego spotkania było stowarzyszenie „Nadzieja”.

 

***

Członkowie Autonomii Polaków „Nadzieja” przystąpili do dwóch konkursów mających na celu zainteresowanie polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi oraz ich symboliką, a także poszukiwanie twórczych i oryginalnych rozwiązań. Komisja konkursowa w składzie: Anna Kielar, Maria Iwanowa i Andrzej Malinowski przyznała następujące nagrody:

w Konkursie na Miniaturową Choinkę - w kategorii „Dorośli”:

I miejsce – Walenty Litwinow,

II miejsce – Ljubow Chmielowa i Adela Otradnych,

III miejsce – Helena Martyniuk i Nadzieja Łanowska;

- w kategorii „Dzieci i młodzież”:

I miejsce – Daria Awrutina,

II miejsce – Jerzy Cziebunin,

III miejsce – Marina Martyniuk i Żanna Antonowa;

w Konkursie na Aniołka Bożonarodzeniowego w kategorii „Dorośli”:

I miejsce – Adela Otradnych,

II miejsce – Ljubow Chmielowa,

III miejsce – Nadzieja Łanowska;

- w kategorii „Dzieci i młodzież”:

I miejsce – Daria Awrutina,

II miejsce – Marina Martyniuk.

 

 

Andrzej Malinowski

Zdjęcia patrz w zakładce GALERIE

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje