Jubileusz Szkoły polonijnej w Abakanie

20 - lecie Szkoły języka polskiego i kultury w Abakanie

Jubileusz w kręgu przyjaciół

      25 stycznia w Abakanie odbyły uroczystości poświęcone obchodom 20-lecia Szkoły języka Polskiego i kultury, działającej przy Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej “Polonia” Republiki Chakasji.

     Można stwierdzić, że w małej hali kamieralnej Centrum Kultury i Twórczości Narodowej im. S.P. Kadyszewa panowała wspaniała atmosfera, a wśród gości byli obecni przyjaciele szkoły, jej absolwenci oraz uczniowie, ich krewni i znajomi, w tym m.in. przedstawiciele różnych organizacji, z którymi szkoła ściśle współpracuje. Byli również  obecni mieszkańcy Republiki Chakasji, którzy interesują się kulturą i tradycjami Polski. Koncert był bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych, a wiele osób otrzymało zaproszenia od Ministerstwa Polityki Narodowościowej i Regionalnej Republiki Chakasja.

Ważną datę dla szkoły obchodzono wielkim koncertem

      A widzowie nie zawiedli! Duży koncert zespołów twórczych szkoły, do którego uczestnicy szykowali się przez kilka miesięcy, trwał około dwóch godzin i nikt nie został obojętny. Podczas koncertu publiczność miała przyjemność obejrzeć polskie tańce ludowe oraz wspóczesne, a także usłyszeć ludowe i popularne piosenki w językach polskim, rosyjskim i chakaskim. Przypomnę, że uczniowie szkoły nie tylko uczą się języka polskiego i kultury, narodowej sztuki dekoracyjnej i użytkowej, ale także są członkami zespołów twórczych szkoły. Tańczą oni w polskim zespole tańca ludowego "Syberyjski Krakowiak", a śpiewają w grupach wokalnych "Karolinka", "Krakowianka" oraz "Slawianoczka."

       Oczywiście, przez cały wieczór przedstawiciele szkoły otrzymywałi wiele gratulacji, m.in. twórcze, na przykład od zespołu wokalnego „Czerwone jagody” minusińskiej Polonii.

      Można było podziwiać nie tylko umiejętności twórcze, ale również przepiękne stroje ludowe, jakie mieli na sobie uczestnicy koncertu. Większość strojów ludowych –  ekskluzywne projekty krawieckie, w tym dostarczane na Syberię z Polski. "Pod kurtynę" koncertu publiczność przywitała "z hukiem" osobno zorganizowany pokaz strojów ludowych poszczególnych regionów kraju, zaprezentowane przez młodych artystów i nauczycieli szkoły. Widzowie mogli, wreszcie, bliżej zobaczyć skomplikowane hafty, koronki, piękne kombinacje kolorowe, a także była to okazja aby zrobić zdjęcia swoich ulubionych strojów.

       Kolejną „atrakcją” wieczoru była uroczysta przysięga uczniów szkoły języka polskiego i kultury. Bardzo wzruszające było obserwować powagę dzieci i młodzieży, którzy, stojąc na scenie, powtarzali jej słowa, obiecując nie lenić się i uczyć się dobrze.

Wspomniano, jak to wszystko się zaczęło

       Przed rozpoczęciem programu koncertowego, a także pomiędzy występami brzmiały wspomnienia o tym, jak powstała i rozwijała się szkoła. Wspomniano tych, którzy tworzyli ją od czasów jej założenia.

       Podczas przedmowy dyrektor szkoły i kierowniczka zespołu "Syberyjski Krakowiak" Pani Helena Władimirowa opowiedziała publiczności o najważniejszych osiągnięciach nauczycieli i uczniów:

„Już od 20 lat tworzymy i rozwijamy się. Powstało kilka pokoleń uczniów szkoły, studentów oraz absolwentów polskich i rosyjskich uczelni wyższych. Nasze osiągnięcia – to liczne wyjazdy, koncerty, wycieczki, konferencje naukowe, kursy metodyczne, jak również ciekawe spotkania, nowe miasta, nowa choreografia, festiwale oraz konkursy, w Rosji i w Rzeczypospolitej Polskiej ...”.

      Pani Helena przekazała również gratulacje od założyciela szkoły i jej pierwszego nauczyciela Prezesa Kulturalno-Narodowej Organizacji pozarządowej "Polonia" Republiki Chakasji Sergiusza Leonczyka. Z przyczyn usprawiedliwionych Pan Prezes nie mogł osobiście uczestniczyć w obchodach 20-lecia szkoły. Natomiast przekazał on podziękowania wszystkim, którzy pomagali tworzyć i rozwijać szkołę od samych jej początków, jak również podziękował wszystkim tym, którzy pracują w szkole obecnie, wkładając serce i duszę. Nauczycielom i uczniom pan Sergiusz złożył życzenia dalszych sukcesów, podkreślając szczególne znaczenie nauczania przez uczniów szkoły języka polskiego: "Język pozwala nie tylko komunikować się, ale także poznawać i rozumieć inną kulturę. Nie przypadkowo Anton Czechow mówił: „Ile języków znasz, tyle razy jesteś człowiekiem”.

 Gratulacje od Konsula Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej

      Gościem honorowym był Konsul Generalny RP w Irkucku Marek Zieliński, który specjalnie przyjechał na uroczystość. Pogratulował on zespołowi nauczycielskiemu oraz uczniom szkoły z okazji tej ważnej daty i życzył, aby nie zachamować dalszego rozwoju. Ponadto, wręczył on wyróżnienia nauczycielom za ich pracę.

     Pan Konsuł podkreślił, że dla niego osobiście i jako przedstawicielowi konsulatu jest bardzo istotne, że w Republice Chakasji, w Abakanie, w regionie i mieście, bardzo oddalonym od Europy, również jest możliwość nauczania języka polskiego i poznawania kultury polskiej.

     W nieformalnej części wystąpienia honorowy gość złożył osobistą opinię na temat wydarzeń na świecie, wyraził nadzieję, że stosunki pomiędzy Rosją a Polską polepszą się i że w tym pomoże właśnie dialog kulturowy:

   – Proszę Państwa, obecnie żyjemy w trudnych czasach. Z mediów Państwo wiecie o tym lepiej ode mnie. Wiadomo, że obecnie stosunki między Rosją a Polską, Rosją a Unią Europejską stały się bardziej skomplikowane, niż to było dotychczas. Ale zawsze jest nadzieja, że one będą lepsze. I będziemy na to mieli nadzieję.

      Chociaż, dotyczy to nie tylko Rosji, dziś cały świat żyje w trudnych warunkach. Niektórzy historycy i politolodzy twierdzą, że jesteśmy na progu czegoś bardziej strasznego niż byśmy chcieli. Dlaczego mówię o tym w dzień jubileuszowy szkoły? Bo dziś nadal kontynuujecie to co powstało 20 lat temu. To praca nie tylko dla ludzi o polskich korzeniach, którzy tu mieszkają. I to praca nie tylko dla ludzi, którym bliska jest kultura polska. Ona jest również znakiem oporu. Oporu wobec tego, że niektóre kraje, ludzie, grupy etniczne żyją we wrogich stosunkach między sobą. Dlatego nauczanie języka polskiego i innych języków – jest to wyraz sprzeciwienia się temu. To jest wyraz przeciwko drodze, prowadzącej do katastrofy. Ona jest symbolem tego, że musimy znać lepiej inne narody, ich języki i kulturę.

    ... Dziękuję za to wszystko, co robicie tu dzisiaj! Mamy nadzieję, że wasza praca będzie nie tylko kontynuowana i dalej rozwijana, ale również dzięki jej (nawet jeśli brzmi to zbyt przesadzone) uda się polepszyć stosunki między Polską a Rosją. I myślę, że możemy żyć tak, jak chcielibyśmy – czyli jako przyjaciele. I jesteśmy przyjaciółmi! Ja zawsze to powtarzam (i to jest moja opinia osobista, a nie jako urzędnika publicznego, nie jako konsula), że w mentalności Polaków i Rosjan jest wiele wspólnego. Oczywiście, istnieją różnice historyczne. Ale jesteśmy bardzo podobni do siebie i nie tylko tym że jesteśmy Słowianami. Najważniejsze to, że u was i u nas była trudna historia, tragiczne losy. Więc musimy zrobić wszystko, aby to nigdy nie powtórzyło się znów!”.

 

Jana Sadowska

Zdjęcia Swietłany Gorewy

patrz w zakładce GALERIE

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje