Mazury łączą ludzi

     W dalekiej Syberii ponad 6 tysięcy kilometrów od Mrągowa znajdują się polskie wioski, które założyli polscy Mazurzy na przełomie XIX-XX w. Kulturalna organizacja społeczna „Polonia Minusińska” od piętnastu lat działa na południu Syberii w obwodzie krasnojarskim, zrzeszając Polaków oraz osób polskiego pochodzenia.

       

      Zespół „Czerwone jagody” przyjechał z południowej Syberii, z miasta Minusińsk, który leży na prawym brzegu rzeki Jenisej. W tym miejscu mieszkają przedstawiciele ponad trzydziestu narodowości. To są Rosjanie, Ukraińcy, Niemcy, Tatarzy, Białorusini, Polacy i inni. Dlatego zespół śpiewa piosenki różnych narodowości. Natomiast polskie piosenki ludowe są podstawą repertuaru zespołu.  Członkini zespołu śpiewają piosenki ludowe oraz autorskie. Nazwa zespołu pochodzi od znanej ludowej piosenki “Czerwone jagody”.

      Zespól wokalny „Czerwone jagody” przyjechał aby po raz pierwszy wziąć udział w Festiwalu Kultury Kresowej w Mrągowie. W 2010 roku zespól już odwiedzał Mazury, gdy koncertował w Olecku.  Tym razem z zespołem na festiwal przybyli 2 malarzy – przepiękne pani.  

                   

                     Nina Wodina           Tatiana Suworowa

W czasie gdy malarze rysują widoki Mrągowa, spytałyśmy nasze śpiewaczki o wrażeniach po odwiedzeniu miasta.

- Jakie zdjęcia miasta pani pokaże swoim przyjaciołom?

Swetłana Weriasowa: Brukowane ścieżki wokół jeziora to świetny pomysł! Siłownia na ulicy „pod gołym niebem”. To jest cudowne!

Helena Kuzniecowa: Przede wszystkim to jeziora! Zapewne to maślaki, które rosną prosto pod nogami dosłownie w trzech krokach od drogi. To są kaczki. Bardzo miło je oglądać, siedząc na ławce w pobliżu jeziora. Myślę, że wszystkim mieszkańcom miasta Mrągowo przyjemnie się mieszka w tym mieście.

- Łapa niedźwiedzia – to symbol miasta. A co pani uważa za drugi jego symbol?

Swetłana Weriasowa: Zapewne to jeziora. One są największym skarbem oraz wizytówką miasta.

Czy pani zachęciłaby swoich przyjaciół do odwiedzenia Mrągowa? Dlaczego?

Swetłana Weriasowa: Chętnie polecę. Mrągowo to piękne zielone miasto. Zachęcę ich zabrać ze sobą całą rodzinę. Tu jest niedrogo i dobry serwis!

Helena Kuzniecowa: Oczywiście, zachęcę! Fascynuje mnie to miasto!

Olga Piwikowa: Rzeczywiście, polecę! To jest piękne, kolorowe oraz spokojne miasto.

      Artyści także podzielili się swoimi wrażeniami o mieście.

  Tatiana Suworowa: To miasto dla mnie kojarzy się z kolorami - żółtym, pomarańczowym i różowym. Myślę, że Mrągowo - miasto motyli! Oczywiście, nie są one widoczne, ale miasto tak jasne i kolorowe, że to robi wrażenie, można się podziwiać. Pokażę znajomym zdjęcia miejskich krajobrazów. Domy na mnie robią wrażenie.  Oczywiście również pokażę im okolice jezior. One są bardzo piękne, liryczne. Wiele kwiatów na balkonach. Jasne kolory czystych tonów, bardzo eleganckie. Innym symbolem miasta wybrałabym kwiat, prawdopodobnie magnolię. Ten kwiat kojarzy się przede wszystkim z latem i uroczystościami, które odbywają się w Mrągowie. Polecę znajomym przyjechać do Mrągowa, bo one jest bardzo miłe i spokojne. 

    Nina Wodina: Kolorowe asocjacje Mrągowa mogę przekazać za pomocą języka artystów: złota ochra, fuksja, a także sienna. To barwne i zarazem szlachetne kolory. Słoneczne odcienie żółte, pomarańczowe, brązowe. Moje wrażenia z miasta: słoneczne, ciepłe, życzliwe, spokojne, kameralne i ciche. We wszystkim odczucie spokoju. Ciekawa architektura i przyroda. Każdy będzie się czuł tutaj dobrze i wygodnie.

   6 sierpnia zespół "Czerwone jagody" spotkał się z grupą wokalną „Mazurska kosaczewina”, która przedstawiła gościom z Syberii piosenki mazurskie, zanim obydwa zespoły zaśpiewały razem.

    Mrągowo – to prawdziwy skarb Mazur. To miasto warto zobaczyć ponieważ to jest najlepsze miejsce na odpoczynek. Tu można podziwiać się widokami pięknych krajobrazów. Sympatyczne uliczki i domy, parki, rzeźby i fontanny, ludzie przyjaźni i gościnni. Chcę się tu wrócić ponownie.

 

Larisa Korenets

Tłumaczenie Artiom Czernyszew

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje