Wiwat Sejm i naród cały! [...]
Wiwat! Krzyczcie wszystkie stany
Niechaj żyje Król kochany!
Trzeciego maja o godzinie piętnastej w Domu Polskim w Ułan-Ude miejscowa Polonia skupiona w Narodowo-Kulturalnej Autonomii Polaków „Nadzieja”, podobnie jak wielu Polaków w Ojczyźnie i na całym świecie, obchodziła 228. rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej. Uroczystość połączna była z uczczeniem Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą.
Uroczystość, w odświętnie udekorowanej sali, rozpoczęła pani Olga Gołowina – prezes Autonomii, która przywitała zebranych i podziękowała im za to, że pielęgnują tak ważne w polskiej historii daty. Wkrótce w ścianach Domu Polskiego zabrzmiały słowa „Mazurka Dąbrowskiego”. Dzięki posiadanym pomocom dydaktycznym, mogliśmy wspólnie obejrzeć krótki film zrealizowany przez WFDiF pt. „Konstytucja 3 Maja” z cyklu „Historia w ożywionych obrazach”, przedstawiający klimat epoki i emocje towarzyszące mieszkańcom Warszawy podczas tego wiekopomnego wydarzenia, a które w kunsztowny sposób utrwalił mistrz – Jan Matejko.
Kolejnym punktem naszego programu była prezentacja multimedialna, skupiająca się nad najistotniejszymi postaciami historycznymi związanymi z obradami Sejmu Wielkiego i przełomowym dla naszej historii dniem 3 maja 1791 roku. Nie obyło się bez akcentów muzycznych. Wspólnie zaśpiewaliśmy pieśń „Witaj majowo jutrzenko” autorstwa Rajnolda Suchodolskiego. Uczniowie naszej szkoły recytowali też wiersz Marii Konopnickiej„Na warszawskim rynku”. Po deklamacji zebrani wspólnie odśpiewali pieśń I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego - My, Pierwsza Brygada („Legiony”). Była to swoista klamra, która połączyła trudny i tragiczny, choć niosący nadzieję koniec wieku XVIII i początek wieku XX, który przyniósł nam – Polakom tak upragnioną wolność.
Dla zwieńczenia pierwszej części naszego uroczystego spotkania nauczyciel przeprowadził konkurs wiedzy o Polsce, który dał zebranym możliwość przypomnienia sobie, a zarazem powtórzenia najważniejszych tematów związanych z polską historią, językiem, geografią czy obyczajami. Odbył się również konkurs „Jaka to melodia?”. Zebrani słuchali fragmentów polskich pieśni patriotycznych i popularnych piosenek, a ich zadaniem było odgadnięcie tytułu lub wykonawcy. Trzeba przyznać, że towarzyszyło temu wiele radości. Wszak święto ku temu sprzyjało. Wesołą atmosferę podtrzymali najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Weronika Dankhanowa i Dawid Gołowin zaśpiewali zebranym piosenkę „Jadą, jadą misie”.
To nie był koniec naszego spotkania. W związku z tym, ze przeżywamy jeszcze czas wielkanocnej radości – państwo Swietłana i Michaił Fiodorow zagrali pod akompaniament gitary i zaśpiewali pieśń wielkanocną, a także przetłumaczony na język rosyjski przez panią Swietłanę utwór popularnej w Polsce grupy Arka Noego.
Zebrani mogli również obejrzeć wystawę książek poświęconą rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, a na zakończenie spotkania na wszystkich czekał słodki poczęstunek.
Krystian Furmanowicz
ORPEG
Zjęcia Anatolij Razguliajew