Zakończenie roku szkolnego w Abakanie i Minusińsku

 

 

 

    26 maja 2019 r. w Abakanie, w jedynym Centrum Książki Polskiej na Syberii (działa przy Bibliotece Narodowej im. N. Domożakowa), odbył się uroczysty koncert z okazji zakończenia roku w Szkole języka i kultury polskiej. Szkoła należy do Kulturalno-narodowej organizacji społecznej „Polonia” Republiki Chakasji – (prezes - Helena Władimirowa).

 

    Koncert był otwarty uroczystym przemówieniem kierownika Centrum Polskiej Książki Swietłany Kuźminy, która jest również nauczycielką języka polskiego w bibliotece. Pierwszym na scenie był „Polonez” w wykonaniu starszej grupy uczniów polskiej szkoły. Ten numer artystyczny stał się pierwszym nie tylko dla gości, ale także dla samych uczestników. Przez kilka miesięcy uczniowie szkoły, nie mając specjalnego przygotowania choreograficznego, pod kierunkiem utalentowanego choreografa zespołu „Syberyjski Krakowiak” Mariny Kożewnikowej, nauczyli się nieprostych figur tańca. Głośne oklaski publiczności stały się nagrodą dla uczniów szkoły polskiej i ich nauczyciela.

        Zespół wokalny „Krakowiacy” (kierownik - Helena Władimirowa) napełnił salę niesamowitą pozytywną energią, wykonując polskie piosenki „W moim ogródecku”, „W zielonym gaju”, „Pije Kuba”, „Kozak”, „O, mój rozmarynie”. Podczas występów każdy gość koncertu mógł się poczuć wokalistą zespołu: wszyscy goście otrzymali teksty piosenki „Jak długo w sercach naszych” i wraz z zespołem mogli zaśpiewać tę patriotyczną piosenkę pełną miłości i dumy dla swojej dalekiej ojczyzny - Polski. Pod koniec występu zespół zaśpiewał na żywo niezwykłą „Suitę Kurpiowską”, podczas której pary taneczne z zespołu „Syberyjski Krakowiak” wirowały na scenie w strojach kurpiowskich.

     Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy językowej polskiej szkoły pokazali mini-spektakl „Sześć pór roku”. Młodzież szkolna pod kierownikiem nauczycielki języka polskiego Olgi Siedych przeczytała wiązankę wierzy słynnych poetów na temat pór roku w Polsce. Według poety księdza Jana Twardowskiego jest ich sześć:

Jest w Polsce sześć pór roku

chyba więcej nie ma

przedwiośnie

wiosna

lato

dwie jesienie

jedna ze złotem ucieka

w drugiej kalosz przecieka

i zima.

 

    Koncert zakończył się uroczystym piciem herbaty, podczas której zjedzono nie mało słodyczy, a na adres nauczycieli i uczniów Szkoły języka polskiego i kultury padło wiele ciepłych słów. Szczególną uwagę i gratulacje otrzymali uczniowie, którzy pomyślnie zaliczyli egzaminy na Kartę Polaka oraz uczniowie którzy mieli imieniny w maju.

 

P.S. Rok szkolny oficjalnie się zakończył, ale nasze ciepłe spotkania rodzinne będą odbywały się również w okresie letnim. Planujemy organizować m.in. zajęcia językowe, próby zespołu wokalnego „Krakowiacy”, wziąć udział w przedsięwzięciach o charakterze kulturalno-narodowościowym Republiki Chakasji, których najprawdopodobniej będzie odbywało się nie mało!

 

 

Zakończenie roku szkolnego w „Polonii Minusińska”

 

 

    25 maja 2019 r. w Szkole polskiej działającej przy Krasnojarskiej regionalnej polskiej narodowo-kulturalnej organizacji społecznej „Polonia Minusińska” (prezes – Elżbieta Laskowska) odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego.

     Należy zaznaczyć, że w zajęciach Szkoły uczestniczyły dzieci i dorośli nie tylko mający polskie pochodzenie, ale także mieszkańcy Minusińska, którzy interesują się językiem polskim i kulturą. Tym razem do nas dołączył gość z Warszawy, nauczycielka przedmiotów humanistycznych, pani Samanta Nawrocka.

    Ostatnia lekcja w roku odbyła się w formie quizu, który zawierał pytania dotyczące pięciu tematów: „Polska kuchnia”, „Polskie święta”, „Geografia Polski”, „Zoo na wesoło” i „Język polski”. Wszystkie pytania były włożone do kwiatka o pięciu płatkach w postaci ładnej wycinanki łowickiej, której każdy kolor miał swój własny temat.

    – Jak nazywa się zimowa stolica Polski? Co budują bobry? Ile dań powinno się znaleźć na stole bożonarodzeniowym? A ile dań na stole wielkanocnym? Jakie miasto w Polsce powinno płynąć, a nigdy nie płynie? W noc na cześć jakiego świętego możemy dowiedzieć się o narzeczonym?

   Pytania-zagadki, pytania ze sztuczką, pytania ze śmiesznymi odpowiedziami były przeznaczone dla uczniów mówiących na różnych poziomach języka. Ich celem było nie tylko przypomnienie wiedzy zdobytej w szkole, ale także dowiedzenia się czegoś nowego i interesującego.

      Na zakończenie quizu z pomocą pani Samanty uczniowie nauczyli się i zaśpiewali piosenkę „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”. Uroczystość zakończyła się tradycyjnie piciem herbaty ze słodyczami, podczas której dzieci „Polonii Minusińska” czytały wiersze o szkole, lecie i wakacjach, a uczestnicy zespołu wokalnego „Czerwone jagody” wraz z młodzieżą szkolną i gościem zaśpiewali kilka piosenek w języku polskim.

 

Olga Siedych

FOTOGALERIA

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje