Z Węgorzewa z Miłością!

 

 

Miasto zaczyna się od dworca! Tak więc dzień 3 sierpnia 2019 roku rozpoczął się dla Polonii z Polesska «Towarzystwo Kultury Polskiej «Królowa Jadwiga»» od dworca w Węgorzewie.

 

W Muzeum Kolejnictwa: tekturowe bilety (niektórzy wciąż je pamiętają), rozkłady jazdy pociągów na tablicach, zegary kolejowe, solidne czarne telefony, makiety stacji - wszystko to można zobaczyć, dotknąć i przypomnieć. Mila Kalinina Kowal opowiedziała nam ciekawie o życiu kolejowym Węgorzewe. Minęła godzina - nie zauważyliśmy! Następnym razem musimy zaplanować co najmniej 2 godziny.

A co jest sercem Miasta? Oczywiście plac! A na placu - Jarmark !!!

42. Międzynarodowy Jarmark Folkloru!!!

 

 

Czy byli Państwo kiedyś na prawdziwych polskich jarmarkach ludowych? Co może być interesującego dla osoby o polskich korzeniach (szczególnie tych, które pochodzą z Kazachstanu, Syberii i Kaliningradu)? Wiklinowe kosze i meble, ceramika, tkactwo, kowalstwo, rzeźbiarstwo, koronkarstwo, regionalne suszone zioła i kwiaty na bukiety i aromaty. A co z ludowym jedzeniem? Można było spróbować: chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, sękacz, mrowisko, obwarzanki, miód i nie tylko polskie, to Jarmark! Dużo różności i rozmaitości, jak to na Jarmarkach bywa.

I wiele, wiele pieśni ludowych i tańców. Na Jarmarku można było też posłuchać  zespoły ludowe, solistów śpiewaków, solistów instrumentalistów, którzy prezentowali swój dorobek artystyczny na węgorzewskiej scenie. Jurorzy oceniali ich i wytypowali najlepszych na Festiwal do Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Głównym organizatorem 42. Międzynarodowego Jarmarku Folkloru  jest Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

 

 

Muzeum otworzyło wszędzie swoje drzwi. Czy lubicie rzeźbienie w drewnie, czy chcecie nauczyć się sztuki tworzenia kwiatów z tkanin i papieru? Więc jesteś tutaj - w salach wystawowych! Czy lubisz starożytność, chcesz zobaczyć życie przodków? Zatem dla ciebie jest Wioska Etnograficzna. Nasza Polonia też z chęcią zwiedziła Muzeum: wystawy, pracownie rękodzielnicze  i park etnograficzny.

Drodzy Rodacy, przyjdźcie na Jarmark do Węgorzewie - tutaj poczujecie smak Polski, jej szczerość i ciepło!

 

 

Serdecznie dziękujemy Dyrektorowi Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie Magdalenie Górniak za ciepłe przyjęcie i opiekę, pracownikom Muzeum Margaricie Stępniak i Krystynie Jarosz za pomoc w organizacji podróży, Wandzie Pisarek za wspaniałą wycieczkę po wystawach.

Podziękowania dla Prezesa Węgorzewskiego Koła Stowarzyszenia Wspólnota Polska Wiesława Pietrzaka i członków Koła Krystyny ​​Piotrowskiej i Mili Kalininy za taki pełen wrażeń dzień!

Ogromne podziękowania dla Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie za wsparcie.

Wszystkim, którzy dopilnowali, aby nasza podróż odbyła się.

P.S. A pod koniec cudownego dnia samoloty na Air Show w Giżycku prezentowały wszystkim niebiańskie serduszka!

 

Julia ŁYSAKOWSKA

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje