I Zjazd Polaków w Tobolsku w ramkach konferencji naukowo-praktycznej pod tytułem "Polski ślad w historii Syberii", który odbywał się w Pałacu Władcy na Kremlu, w dniach 11-13 października.
Dobiegł już końca, ale głosem profesorów rosyjskich uniwersytetów i uczestników został oceniony jako nadzwyczaj udany, interesujący, intelektualnie bogaty i ciekawy dla każdego, w rodzinnej polskiej tradycji.
Ideą konferencji było też, aby o wielkim wkładzie Polskich Zesłańców w rozwój kulturowy i gospodarczy Syberii mówili dziś głośno i dobitnie autorytety rosyjskich wyższych uczelni. Parafia Trójcy Świętej w Tobolsku, podjęła się tego zadania i całkowicie projekt odniósł sukces i odkrył wielkie zapotrzebowanie na takie wyjątkowe zjazdy Polaków z Syberii i pluralizm kulturowy ludzi tej części Rosji.
Owocem przygotowań do I Zjazdu Polaków jest rodząca się organizacja pod nazwą "Tobolski Związek Polaków "Brama Ojczyzny" im. św. Rafała Kalinowskiego". Nazwa podoba się wszystkim. To dało impuls dla Polaków "nie katolików" do udziału i aktywności społecznej. Również wiele osób z elity tobolskiej czynnie wzięło udział w tej konferencji.
Ważnym akcentem tej konferencji były wystąpienia samych Potomków Zesłańców, czy represjonowanych rodzin polskich, którzy z dokumentacją archiwalną i z przekazami rodzinnymi, aż do łez nas wzruszali swoimi relacjami. Wykład młodego Ewgeniusza z rodu Zbrożek dał wyraz, że młodzież chce poznawać korzenie swojej rodziny i z dumą o nich mówić. Konferencja została wsparta także przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" i Senat RP. Dziękujemy. Całym sercem dziękuję za pomoc, jako organizator: Aleksandrze Witkowskiej za największy wkład w przygotowania i przebieg konferencji; dyrektor kandydat nauk historycznych Władysławie Wł. Dronowej i kierowniczce Madiejewoi Gulnarze Saitułownej, pani Wiktorii zd. Zbrożek, chórowi "Polemika" i organiście Gajkowi Oganisyan, przybyłym gościom z Polski - TVPolonia "Wschód", parafianom i wielu życzliwym ludziom z Tobolska.
Red.