Jedyne w Rosji Centrum Książki Polskiej zamknięto na zawsze

 

 

25 maja w Abakanie decyzją Ministerstwa Kultury Republiki Chakasji zamknięto na zawsze jedyne w Rosji Centrum Książki Polskiej dziłające przy Bibliotece Narodowej im. N. G. Domożakowa od roku 2005.

 

    Zarząd Kulturalno-Narodowej Organizacji Społecznej zwrócił się do gubernatora Republiki Chakasji Walentyna Konowałowa z prośbą o komentarz. Z obszernej odpowiedzi gubernatora z dnia 27.05. 2020 r., wynika, ze Centrum działające od prawie 15 lat prowadziło szereg ważnych imprez kulturalnych nie tylko związane z czytelnictwem, ale również kulturą polską i nauczaniem języka polskiego. Ale czasy się zmieniają, teraz Ministerstwo kultury chce utworzyć na miejscu Centrum Książki Polskiej tzw. Centrum literatury narodowościowej, żeby Azerowie, Koreańczycy i inne narodowości tez mogli zaprezentować swoją kulturę.

    Znaczenie Centrum Książki Polskiej to nie tyle znaczenie miejsca udostępnienia literatury polskiej, ale przede wszystkim to było miejsce gdzie odbywały się zajęcia z języka polskiego. Zamknięcie tego Centrum oznacza zakończenie nauki języka polskiego w Abakanie, ponieważ Szkoła Języka Polskiego dla dzieci w Abakanie już nie otworzy się, ponieważ Konsulat RP w Irkucku nie przyznał dotacji dla Szkoły (wynajem pomieszczenia).

    Z informacji byłej kierowniczki Centrum Książki Polskiej Swietłany Kuźminy wynika, ze informację o Centrum usunięto ze strony internetowej Biblioteki błyskawicznie! Również zdjęto tablicy informacyjne, zamknięto dostęp do księgozbioru. Biblioteka otwarta dla czytelników od 26 maja. 

   Z planów Ministerstwa Kultury i odpowiedzi gubernatora Chakasji wynika, ze po powstaniu Centrum literatur narodowościowych polska książka będzie częścią ogólnego księgozbioru. Z utratą statusu Centrum Książki Polskiej, wynika, ze już nie będzie dostępnych pomieszczeń do corocznych kursów metodycznych dla nauczycieli języka polskiego, Dni Kultury Polskiej oraz dla odbywających się 2 razy w tygodniu kursów językowych i klubu kina polskiego „Harmonia”. 
 

Red. 

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje