XIX Dni Kultury Polskiej w Czerniachowsku

 

 

      W dniach 21-25 października 2020 r.  odbyła się XIX edycja Dni Kultury Polskiej „Polska, Polacy, Polonia” z udziałem organizacji polonijnych obwodu kaliningradzkiego i innych miast Rosji, jedna z najwazniejszych przedsięwzjęć  polonijnych kaliningradzkiego regionu.

     Akcja kulturalna jest organizowana i przeprowadzana corocznie z inicjatywy  stowarzyszenia ON „Dom Polski” im. Fryderyka Chopina w Czerniachowsku, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,  Administracji miasta Czerniachowska.

    W tym roku w związku z sytuacją pandemiczną większośc zaplanowanych imprez kulturalnych w ramach XIX Dni Kultury Polskiej odbyły sie online. Dni Kultury Polskiej  pozpoczęły się w dniu 28 września od ogłoszenia Konkursu Recytatorskiego i Konkursu Piosenki Polskiej w formule online  na platformie Rejonowego Domu Kultury.

    Dzieci i młodzież z organizacji polonijnych zaprezentowali swoje możliwości: w konkursie recytatorskim   uczestniczyło  26 osoby dzieci i młodzieży, dzielenie nagród odbyło sie  według kategorij wiekowych: I kategoria – do 10 lat, II kategoria – 11-15 lat, III kategoria – 16-19 lat.

 

 

Kategoria 6-10 lat

I miejsce –   Katarzyna Driewal (ON „Dom Polski”im.F.Chopina, Czerniachowsk)

II miejsce –  Dmitrij Purcha (Stowarzyszenie Polonijne „Królewczanie”, Kaliningrad)                   

III miejsce – Glieb Szwiec (Polskie Centrum Narodowe Kulturalne „Jedność”, Krasnodar)

Wyróżnienie.

Aleksiej Pozdniakow (Związek młodzieży polonijnej „Polonez”, Kaliningrad)

Konstantyn Driewal (ON „Dom Polski”im.F.Chopina, Czerniachowsk)

Zofia Siemionowa (ON „Dom Polski”im.F.Chopina, Czerniachowsk)

Kategoria 11-15 lat

I miejsce –   Polina Asmałkowa (ON „Dom Polski”im.F.Chopina, Czerniachowsk)

II miejsce –  Ewa Jurczenko (ON „Dom Polski”im.F.Chopina, Czerniachowsk)

III miejsce – Wasył Jurczenko (ON „Dom Polski”im.F.Chopina, Czerniachowsk)

Kategoria 16-19 lat

 I miejsce –   Natalia Pigida (Związek młodzieży polonijnej „Polonez”, Kaliningrad)

II miejsce –   Anastasija Murygina (ON „Dom Polski”im.F.Chopina, Czerniachowsk)

III miejsce -  Artur Margarian (ON „Dom Polski”im.F.Chopina, Czerniachowsk)

W  konkursie piosenki polskiej wzięło udział  9 solistów, 3 zespoły. W konkursach uczestniczyły też dzieci i młodzież ze szkół Rejonu Czerniachowskiego. W Konkursie Piosenki Polskiej czołowe miejsca  wśród solistów zajęli, i to był niebywały sukces:

Występ solowy.

I miejsce –   Eugenia Biziakina   (Związek młodzieży polonijnej „Polonez”, Kaliningrad)

II miejsce –  Anna Kłygina (ON „Dom Polski”im.F.Chopina, Czerniachowsk)

III miejsce – Julija Filipowa (Gimnazium nr 2, Czerniachowsk)

Chóry, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne.

Laureat  - Zespół wokalny „Czerwony Koralik”  (ON „Dom Polski” im.F.Chopina, Czerniachowsk)

Wyróżnienie - Duet Alina Sobol i Arina Rakowska  (Stowarzyszenie Polonijne im.Jana Pawła II,  Znamiensk)

 Zespoł wokalno-instrumentalny „Mini Królewczanie” (Stowarzyszenie Polonijne „Królewczanie”, Kaliningrad)

21 października we wtorek Jury, to nauczyciele Szkoły Plastycznej w Czerniachowsku,   ogłosiło wyniki  VI Edycji Konkursu Okręgowego Rysunków dziecięcych pn. „Legendy i bajki polskie ludowe”. Wszystkie pracy były ciekawe, wykonane róznymi technikami, a wyłonienie zwycięzców bardzo trudno.  Zostały przedstawione  ilustracji do polskich bajek i legend  np.”Żłota kaczka”, „Jaś i Małgosia””,  „Smok Wawelski”, „Legenda o białym orle”, „Wars i Sawa” i inne.  Dzielenie nagród odbyło sie  według kategorij wiekowych: I kategoria – do 10 lat, II kategoria – 11-13 lat, III kategoria – 14-17 lat. 

 

 

      Następnego dnia, 22 października, w Centralnej Bibliotece,  Polonia z Czerniachowska wraz z klubikiem filmowym „Lumier” z Czerniachowska obejrzeli najnowszy polski film reżysera Jana Komasy  „Boże Ciało” z Festywalu Filmów Polskich „Wisła”. Tego że dnia  w Bibliotece była przedstawiona   wystawa  fotografii Giżyckiej grupy fotograficznej „Optyczni”. Zestaw fotografii prezentowanych na wystawie pt. „Polska Palitra” wybrane z kilku wystaw tematycznych dla pokazania piękna Warmii i Mazur  -  architektura, flora i fauna, pejzaż wiejski, pory roku. 

 

 

     W dniu 23 października Bogumiła Bednarek, z Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich  przeprowadziła online warsztaty rękodzieła kaszubskiego pt. „Piękno kaszubskiej sztuki ludowej”. Na zajęciach małymi grupami uczestnicy własnoręcznie wykonywali  róży  z bibuły. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

     Niestety, w  uroczystościach tym razem  ze względu na sytuację, nie mogli przyjechać delegacji i zespoły z Polski i  przedstawiciele stowarzyszeń polonijnych obwodu kaliningradzkiego i innych miast Rosji  mogli wziąć udział w przedsięwzjęciu tylko online.

     25 października,  w niedziele, Mszę Świętej w intencji Polaków obwodu kaliningradzkiego celebrował o.Andrej  Buko, proboszcz  Rzymsko-Katolickiej Parafii w kosciele p.w. Św.Brunona z Kwerfurtu w Czerniachowsku.

 

Warsztaty historyczne „Oto Polska”

 

 

25-26 września odbyły się warsztaty historyczne  „Oto Polska” dla dzieci i młodzieży ON  „Dom Polski” w Czerniachowsku przy wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W  czasie warsztatów zostały organizowane cwiczenia integracyjne, uczniowe dowiedzieli  się o początkach polskiej państwowości, poznali również sylwetki  królów i księżat Polski, dostali inne zagadnienia z historii,  geografii,  kultury Polski. Improwizacja, zagadki, gry edukacyjne, nauka historii –  świetna  zabawa! 

 

 

    

 

 

Organizacje