120 rocznica urodzin słynnego Polaka Witolda Pileckiego

 

 

13 maja mija 120 rocznica urodzin słynnego Polaka  Witolda Pileckiego, urodzonego w karelskim mieście Ołoniec. Pilecki jest  bohaterem II wojny światowej, który  opowiadał całemu światu o tym, co działo się w obozie koncentracyjnym Auschwitz.  Jego imię jest czczone na całym świecie. A dzień jego śmierci - 25 maja - jest ogłoszony w Unii Europejskiej jako Dzień Bohaterów Walki z totalitaryzmem.

 

Do 1910 r. rodzina Pileckich mieszkała w Ołońcu. Obok języka ojczystego i kultury polskiej młody Witold wchłaniał zarówno Język i kulturę karelską, wychowywany przez nianie Olgę i Praskowię - rdzennych Karelek.

Historycy Polski i świata szczegółowo badają biografię Pileckiego. Jesteśmy pewni, że Karelia, będąc jego ojczyzną, ma prawo być dumna, że słynny bohater na całym świecie urodził się i wychował tutaj. Działaczy karelscy pracują nad znalezieniem szczegółowych informacji na temat jego życia w Ołońcu, adresu domu rodziny Pileckich, na którym planowana jest tablica pamiątkowa.

Na tę rocznicę wykonano koszulki ze zdjęciem Witolda Pileckiego i napisami w języku angielskim, rosyjskim i karelskim. Mamy nadzieję, że w przyszłości w karelskich muzeach odbędą się ekspozycje poświęcone bohaterowi urodzonemu w Karelii, a turyści przyjeżdżający do Karelii przybędą na miejsca związane z życiem Witolda Pileckiego w Karelii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje