XX Dni Kultury Polskiej w Czerniachowsku

 

 

     W dniach 25-30 maja 2021 r.  odbyła się XX edycja Dni Kultury Polskiej w Czerniachowsku z udziałem organizacji polonijnych obwodu kaliningradzkiego i innych miast Rosji,  jedno z najwazniejszych przedsięwzjęć  polonijnych kaliningradzkiego regionu.
   

      Akcja kulturalna jest organizowana i przeprowadzana z inicjatywy  stowarzyszenia ON „Dom Polski” im. Fryderyka Chopina w Czerniachowsku. W tym roku w związku z sytuacją pandemiczną większośc zaplanowanych imprez kulturalnych w ramach XIX Dni Kultury Polskiej odbyły sie online.

 

     

 

    Dzieci i młodzież z organizacji polonijnych zaprezentowali swoje możliwości: w konkursie recytatorskim  uczestniczyło  26 osoby dzieci i młodzieży, dzielenie nagród odbyło sie  według kategorij wiekowych: I kategoria – do 10 lat, II kategoria – 11-14 lat, III kategoria – 15-19 lat. 

    W  konkursie piosenki polskiej wzięło udział  8 solistów i też  uczestniczyły  dzieci i młodzież ze szkół Rejonu Czerniachowskiego, zostało przyznano 3 czołowe miejsca i wyróżnienia.  Występy uczestników konkursów oceniali Konsul Przemysław Szymański Konsulatu Generalnego w Kaliningradzie, specjaliści z Węgorzewa, Olsztyna, Brzegu Dolnego, nauczyciele szkoły muzycznej w Czerniachowsku.

      25 maja Polonia z Czerniachowska wraz z mieszkańcami miasta obejrzeli polski film reżysera Pawła Pawlikowskiego „Ida”. W dniu 26 maja  w Bibliotece była przedstawiona wystawa prac młodej polskiej malarki Justyny Kopani. 

 

   

 

    Następnego dnia, 27 maja w czwartek Jury, to nauczyciele Szkoły Plastycznej w Czerniachowsku,   ogłosiło wyniki  VII Edycji Konkursu Okręgowego Rysunków dziecięcych pn. „Legendy i bajki polskie ludowe”. Wszystkie pracy były ciekawe, wykonane róznymi technikami.  Zostały przedstawione  ilustracji do polskich bajek i legend  np. „Legenda o Chechu, Lechu i Rusie”,  ”Żłota kaczka”, „Smok Wawelski”, „Legenda o białym orle”, „Królewna strzyga”, „Pan Twardowski”, „Wdzięczny wąż”  i inne.  Na konkurs zostały przedstawione 44 prace plastyczne. Dzielenie nagród odbyło sie  według kategorij wiekowych: I kategoria – do 9 lat, II kategoria – 10-11 lat,  III kategoria – 12-17 lat. 

 

 

 

      W dniu 28 maja Bogumiła Bednarek, z Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich  przeprowadziła online warsztaty rękodzieła kaszubskiego pt. „Piękno kaszubskiej sztuki ludowej”. Na zajęciach małymi grupami  uczestnicy własnoręcznie wykonywali forzycji z bibuły. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

    29 maja odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Konkursów Recytatorskiego i Piosenki Polskiej i koncert laureatów Konkursów. Tego samego dnia  został predstawiony   zbiór polskich monet kolekcjonerskich pn. „Świadkowie przeszłości”. Niestety, w  uroczystościach ze względu na sytuację,   nie mogli przyjechać delegacji i  zespoły z Polski i  przedstawiciele stowarzyszeń polonijnych obwodu kaliningradzkiego i innych miast Rosji  mogli wziąć udział w przedsięwzjęciu tylko w formacie online.

 

 

     30 maja,  w niedziele, Mszę Świętej w intencji Polaków obwodu kaliningradzkiego celebrował o.Andrej  Buko, proboszcz  Rzymsko-Katolickiej Parafii w kosciele p.w. Św.Brunona z Kwerfurtu w Czerniachowsku.

 

Natalia Mandrigiel, 

czlonkini Zarządu ON „Dom Polski” w Czerniachowsku

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje