Prezentacja filmu SYBIRAK

 

Na fot. Bolesław Włodarczyk

 

Prezentacja filmu na podstawie życiowej historii Wiceprezesa Związku Sybiraków III RP Bolesława Włodarczyka opisanej i wydanej w postaci książki w 2019 roku - Bolesław Włodarczyk, Dorota Niedźwiedzka, Sergiusz Leończyk „Syberyjskie peregrynacje. W poszukiwaniu zaginionej tożsamości”: odbyła się w Klubie Muzyki i literatury we Wrocławiu wieczorem 14 czerwca.

 

Przed projekcją filmu wystąpił główny bohater filmu 85. letni Bolesław Włodarczyk.

O tym jak już prawie 20 lat współpracują ze Związkiem Sybiraków III RR i osobiście z panem Bolesławem Włodarczkiem syberyjskie organizacji polonijne powiedział autor książki oraz występujący w filmie jako ekspert historyczny dr hab. Sergiusz Leończyk, przewodniczący komisji naukowej OFPNKA „Kongres Polaków w Rosji”. Również głos zabrali reżyser filmu Henryk Jurecki oraz producent pomysłodawca i inicjator powstania filmu Bogdan Ludkowski. Przed zebranymi również przemówili Prezes Związku Sybiraków III RP Stanisław Błoński oraz przedstawiciele 10 Wrocławskiego pułku dowodzenia.

Po projekcji prawie 50. minutowego dokumentu było jeszcze dużo pytań jak do głównego bohatera filmu – Bolesława Włodarczyka, eksperta historycznego Sergiusza Leończyka oraz do reżysera Henryka Jureckiego i producenta filmu Bogdana Ludkowskiego.

Niedługo ten film będzie również pokazany w polonijnych organizacjach na Syberii. Planowane jest również przygotowanie rosyjskich podpisów filmowych.

 

Red.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje