Rosja zakazuje działalności na terenie swojego kraju Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”

 

 

     Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” jako jedyna organizacja z Polski pozbawione zostało przez Kreml prawa do działalności w Rosji. „Zostaliśmy ukarani za wspieranie Polaków w Rosji, dbanie o rozwój kultury i języka polskiego, pamięci narodowej, promocji wartości bliskich każdemu Polakowi” — komentuje decyzję Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski. Oprócz Stowarzyszenia „Wspólnoty Polskiej” zakaz aktywności na terenie Rosji otrzymało 15 organizacji broniących praw człowieka i promujących wartości demokratyczne ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w tym Amnesty International, Human Rights Watch, międzynarodowy Institute of International Education.

     Jak podało rosyjskie MSZ organizacje, wśród których jest Wspólnota Polska, „zostały wykluczone z uwagi na odkrycie naruszeń obecnych przepisów Federacji Rosyjskiej” — co to oznacza, nie wyjaśniono...

     Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od 32 lat współpracuje z ponad 300 organizacjami polonijnymi na całym świecie, wspiera rozwój kultury i języka polskiego , dba o zachowanie narodowej tożsamości i tradycji wśród osób polskiego pochodzenia, promuje wartości bliskie każdemu Polakowi. W ramach akcji społecznej jest nas 60 milionów wspiera budowę wspólnoty Polaków na świecie.

     W Rosji zamieszkuje ponad 73 tys. Polaków, setki tysięcy kolejnych mieszkańców Rosji posiada polskie korzenie. Część Polaków w Rosji to potomkowie tragicznych wywózek carskich z XIX wieku i sowieckich zesłańców na Sybir z pierwszej połowy XX wieku.

     Aktualnie największe wysiłki Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” skierowane są na rzecz pomocy Polakom na Ukrainie i uchodźcom polskiego pochodzenia z Ukrainy, ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie.

     Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” na bieżąco informuje środowiska polonijne na świecie o napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę, służy temu specjalny portal: solidarni z Ukrainą http://pai.media.pl/dzialania/ukraina/index.php

INFORMACJA W PORTALU „WSPÓLNOTY POLSKIEJ”

http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=7916

 

INFORMACJA W PORTALU POLONIJNEJ AGENCJI INFORMACYJNEJ

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=20396/

 

 

 

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2022


Redakcja strony: dr hab Sergiusz Leończyk, dr Artiom Czernyszew

"Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów".
Skontaktuj się z nami
Kliknij aby przeładować
Wymagane jest wypełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdką *.

Organizacje